Spørsmål og svar

Sliter med å la kviser være, og har fått arr og røde merker i fjeset.

Jente, 13

Hei, jeg har ganske dårlig hud i ansiktet. Hver gang jeg får en kvise klarer jeg ikke å la være å sprekke den. Det fører jo bare til at jeg får enda verre hud. Det har allerede ført til permanente arr og røde merker i ansiktet mitt. Det føles som om alle stirrer på meg på skolen, hjemme osv. Jeg har gjort en del research på det og funnet ut av at det finnes en lidelse som gjør at man ikke klarer å slutte å pirke på huden. Jeg har spurt mamma om hun tror jeg kanskje har det, men hun virker ikke særlig intresert i å hjelpe med det. Hva kan jeg gjøre?

Svar

Hei

Fint at du skriver til oss. Det er ingen lidelse som gjør at du ikke klarer å la dette være. Det er en uvane, og mange har det slik som deg. Det er plagsomt med kviser og man ønsker umiddelbart at de skal forsvinne. Dessverre får mange arr og varige skader i huden. Her kan du lese mer om kviser. 

Det å klemme på kvisene kan gi deg arr, spesielt hvis du klemmer på det som ennå ikke har utviklet seg til kviser. Betente kviser kan bli til byller (abcesser) ved klemming. Les mer om konsekvenser av å plukke og klemme mye på hudormer og småkviser.

Er du veldig hardt angrepet, kan du få henvisning til en hudlege som er spesialist på bl.a. kvisebehandling. For all behandling av kviser gjelder at man må følge opp behandlingen over tid og ha litt tålmodighet. Ofte kan man også oppleve en liten forverring eller irritasjon av huden i starten. For jenter er det slik at enkelte p-piller kan gjøre kviseplagene mindre.

Ta gjerne kontakt med lege på Helsestasjon for ungdom eller fastlegen din for å få oppfølging videre. 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 3.5.2020

Oppdatert: 3.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål