Spørsmål og svar

Skal ikke fingeren rett inn? Skal den oppover, nedover?

Jente, 13

Hei Idag prøvde jeg å fingre meg selv for første gang. Først måtte jg bruke kamera på tlf for å se hvor hullet var også prøvde jeg å stikke fingeren inni. Fingeren gikk rett inn ca 0,5 cm (ca fingertuppen) før den ikke gikk videre, ville ikke presse osv fordi var redd for smerte, men skal ikke fingeren rett inn? Skal den oppover?nedover? Eller er jeg bare veldig trang og ikke nok "kåt" og isåfall tips til å bli kåt også? Takk

Svar

Hei jente 13 år. 

Det er ikke så lett å få til og føre en finger inn i skjeden. 

Hvis du ikke er kåt. er skjeden trang og tørr og det er vanskelig å den inn. Når du blir kåt blir skjeden våt og utvidet. 

Hvis du tar, kan du, uten å tenke på det, stramme musklene i bekkenet. Da kan skjeden nesten lukke seg. Du kan øve deg på å puste sakte ut og slappe av i musklene i bekkenet. Se artikkelen om kåthet, onanering og orgasme, avsnittet om jenter og onanering. 

Skjeden går ikke rett opp. Den går litt bakover, mot ryggsiden, i om lag 45 graders vinkel. 

For å bli kåt kan du tenke på noe som gjør at det kiler i kjønnet på en god måte. Slike tanker kaller vi for seksuelle fantasier. De kan også gi oss noen "indre bilder". 

Det du tenker på og fantasier om, kobles gjennom nervesystemet til kjønnet slik at du blir kåt. Ingen har noe med hva du tenker på, fantaserer om, når du onanerer. Du kan lage «historier» over det som du finner seksuelt opphissende. Disse historiene kan du utvikle, og legge til nye ting som utvider den seksuelle tenningen. Det er bare din egen fantasi som setter grenser for hva du kan dikte/drømme om/tenke på. Tanken er som kjent fri.

Da vil du kjenne at det skjer mer i kjønnet. Hele klitoris vil bli fylt med blod og den vil bli følsom. Samtidig blir skjeden våt og utvidet slik at det blir plass til en finger. 

Den letteste måten å få orgasme på for de fleste er ved stimulering av den ytre delen av klitoris. 

Øv på å onanere når du er opplagt, har god tid og at du ikke blir forstyrret. Gled deg over kroppen og kjønnet ditt. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 3.5.2020

Oppdatert: 3.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål