Spørsmål og svar

Er det mulig å fjerne livmor i Norge pga sterke mensplager?

Jente, 20

Hei jeg har i 8 år slitet med ekstreme mensen smerter, til det punktet at jeg ikke klarer å gå bevege meg uten å spy eller besvime. Ingen smertestillende funker da jeg har prøvd både paracet, paracet og ibux og jeg fikk lånt noen sterke smertestillende av tante. Som hun hadde liggende igjen etter en operasjon. Jeg har gått på p-piller i en del år da det var noe som skulle lindre smertene, men merker ikke stor forskjell fra når jeg går på di og ikke. Når jeg får mensen blør jeg ekstremt kraftig, og blør lett igjennom sånne store natt bind på under 1 time. Og mensen kan også vare i 2 uker mesteparten av tiden. Og kjenner det at jeg fysisk ikke klarer dette mere og vet ikke hva jeg skal gjøre. Føler ikke det nytter å dra til legen da jeg har vært der mange ganger før uten at det kommer fram til noe som kan hjelpe. Er det mulig å fjerne livmor i Norge pga dette?

Svar

Hei

Dette hørtes veldig kjedelig ut for deg og jeg skjønner godt at du ønsker hjelp. Det jeg vil anbefale deg er å få en time hos en gynekolog. Du kan be fastlegen din om en henvisning eller du kan oppsøke en privat. Selv om du føler at det ikke nytter å gå til legen, vil jeg ikke at du skal gi deg fordi du trenger hjelp. Det kan være ulike årsaker til de ekstreme blødningene dine og det finnes andre behandlingsalternativer enn p-piller. 

Siden du kun er 20 år gammel, vil du ikke få operert ut/fjernet livmoren din av de grunnene du oppgir. Dette gjøres kun om det er strengt nødvendig for eksempel grunnet alvorlig sykdom. Men dette er også noe en gynekolog vet mer om enn meg, så få en vurdering der.


Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 18.5.2020

Oppdatert: 18.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål