Jeg er veldig mørkeredd og husredd!
Jente, 16
Jeg er veldig mørkredd og husredd. Er redd hvis jeg er ute når det er mørkt uansett om jeg er alene eller med andre Hater å være hjemme alene og spesielt hvis det er mørkt ute, men kan også være redd når det er folk hjemme. Har lenge tenkt på å skaffe meg en hund så jeg slipper å være alene å tror jeg kommer til å føle meg tryggere. Kan det være lurt å kjøpe en hund?
Svar
Hei jente 16 år
Det er nok noen som kan kjenne seg igjen i hvordan de har det når de er redd for mørket. Det å være mørkeredd er slitsomt, særlig hvis dette hemmer din hverdag.
Tankene kan spille hjernen et puss, og mange opplever at redselen kan gjøre at alt blir vanskelig og skummelt. Fantasien kan virkelig få fart på seg.
Har du snakket med noen voksne om dette? Ta kontakt med helsesykepleier som har erfaring og kunnskap om mange temaer. Hun kan være en god støtte og hjelp fremover for deg.
Når det gjelder å skaffe seg en hund fordi du er mørkeredd synes ikke jeg er en god ide. Å skaffe seg en hund er en viktig avgjørelse å ta og vil påvirke livet ditt 10-15 år frem i tid.
Her kan du lese mer angående anskaffelse av hund.
Tren deg på å være ute i mørket med en venn du føler deg trygg sammen med. Ta med lommelykt, eller sett på lommelykt på telefonen din. Gå en tur hver dag i skumringen og øv deg på å bli bedre.
Det du beskriver som mørkeredd i huset er ofte å være husredd, da du er redd for det både alene og med folk, og at det ikke trenger å være mørkt. Ha på tv eller radio som bakgrunnsstøy når du er hjemme. Tenn alle lys så det ikke plutselig blir veldig mørkt.
Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver, Ung.no
Besvart: 14.8.2020
Oppdatert: 14.8.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

