Spørsmål og svar

Smerter i kroppen, hva kan det være?

Jente, 17

I 3-4 år har jeg slitt med noe jeg har antatt å være beinskjørhet. Da jeg var fjorten ble jeg diagnostisert for anoreksi og med en bmi 15. Under den perioden hadde jeg en rekke symptomer som hårtap og hårvekst på armer, jeg besvimte, huden min ble flakete, jeg hadde ikke mensen på et halvt år og jeg opplevde ekstreme smerter i muskler/ledd/bein. Jeg husker det var en spesefik hendelse som startet de kroppslige smertene. Det var gym og vi tok push-ups. Så datt jeg bare sammen av en skarp og brennende følelse som spredde seg fra armene og ut hele kroppen. Den ømme følelsen jeg fikk etter det har aldri gått bort. Jeg har nå lagt på meg og trener regelmessig, men jeg har fortsatt mye vondt. Forstuet anklen minst en gang i året flere år på rad nå, men nå har det blitt verre. Ofte er det kneet mitt som svikter så jeg tar fatt med anklen. Nå holdt foten min på å bli bra, men så tråkket jeg over på nytt. Jeg fikk aldri svar på hva det var. Skal Snakke med lege, ville bare høre hva Dere tenker

Svar

Hei

Jeg skjønner at du er bekymret for disse plagene, og ønsker å finne ut hva det er. Det er veldig bra at du skal ta det opp med legen din, det ville jeg uansett anbefalt deg. 

Alvorlig spiseforstyrrelse og langvarig underernæring er svært belastende for kroppen, og både skjelett, muskler, nerver og andre deler av kroppen kan ta skade av det. Du skriver at du er bekymret for benskjørhet, og det er viktig at du blir undersøkt for dette. Men benskjørhet i seg selv er ikke vondt før du eventuelt brekker noe, så smertene dine skyldes nok andre ting. Når kroppen ikke får i seg nok næring, går det ut over musklene på den måten at man mister muskelmasse, og musklene blir svakere. Det vil ta tid å bygge opp denne styrken. Musklene er med på å stabilisere leddene, så det kan være noe av grunnen til at du så lett forstuer ankelen/tråkker over, og at kneet svikter. Men underernæring kan også gi skader på nervene, som er de som sender signaler til musklene, så dette kan potensielt også være noe av grunnen. Men plagene dine kan også ha sammenheng med andre elementer som har blitt endret som følge av spiseforstyrrelsen.

 

Jeg kan ikke gi deg et sikkert svar på hva plagene dine skyldes, det blir mest spekulasjoner, og beskrivelser av hva som kan være årsaker. Ofte er det sammensatt, og kan skyldes flere faktorer 

 

Det er godt å høre at du har lagt på deg og trener! Jeg tenker at det er viktig at du får hjelp til å bygge opp kroppen igjen og bli trygg på den, og da kan en fysioterapeut være til god hjelp. Ta kontakt med en fysioterapeut med erfaring på området, en psykomotorisk fysioterapeut kan være aktuelt. Dette kan du lese mer om i artikkelen under. Du kan selv ta kontakt med fysioterapeuten, eller legen din kan sende en henvisning. Ta gjerne opp dette med fastlegen din. 

En spiseforstyrrelse er veldig tøft for kroppen, og det kan gi langvarige skader og plager på kroppen. Men heldigvis er også kroppen veldig robust, og mange av skadene kan heles og rettes opp når man blir frisk, og kroppen igjen får nok næring.  

 Hilsen fysioterapeuten, ung.no

Besvart: 27.9.2020

Oppdatert: 27.9.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål