Kan blødning ha være spontanabort?
Jente, 17
Jeg hadde ubeskyttet sex for to uker siden. Sist uke (en uke etter at jeg hadde ubeskyttet samleie) fikk jeg plutselig veldig kraftig mensen smerter? Jeg leste på nettet at det kan skje ved spontanabort. Spørsmålet mitt er ble jeg gravid og aborterte det etter en uke eller noe annet? Det var midt i mensturasjons syklusen (mellom når mensen slutter og neste starter) så jeg kan ikke tro det var mensen. -takk
Svar
Hei
Så bra at du tar kontakt med ung.no. Slik jeg forstår det du skriver, så lurer du på om du kan ha blitt gravid etter et ubeskyttet samleie - og om blødning du hadde 1 uke senere var en spontan abort.
Ved ubeskyttet samleie, så er det høy sannsynlighet for å bli gravid. Man kan også bli gravid, selv om gutten trekker seg ut av skjeden før han har utløsning.
Du har rett i at symptomer på spontanabort kan være blødning og magesmerter som kan minne om sterke menstruasjonssmerter. Det er vanskelig å si om den blødningen du fikk en uke etter var en spontanabort. Dersom du er usikker på om du kan være gravid, så er det anbefalt å ta en graviditetstest 3 uker etter samleie. Dette kan du få gratis hos helsestasjon for ungdom, eller hos helsesykepleier ved skolen.
Dersom du ikke bruker fast prevensjon nå, så vil jeg anbefale deg å vurdere hvilken prevensjonsmetode som kan være best for deg, og ta kontakt med helsestasjon for ungdom eller fastlege for å få prevensjonsveiledning. Det er ikke noen god følelse å være bekymret for å bli gravid, dersom man ikke ønsker det.
Se også gjerne artiklene som er vedlagt.
Vennlig hilsen
Stiftelsen Amathea,
i samarbeid med ung.no.
Besvart: 27.11.2020
Oppdatert: 27.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


