Spørsmål og svar

Har mistet motivasjonen til skole...

Jente, 13

Hei! Dere hjelper meg VELDIG! Så takk for det. I de siste månedene har motivasjonen til skole gått veldig ned. Jeg leverer ikke lekser, og gjør andre ting i timen enn å faktisk jobbe. De eneste gangene jeg synes det går greit å jobbe er når det er spennende. Jeg har lite konsentrasjon, og er ikke veldig fokusert. Jeg blir lett distrahert. Og jeg har en venn med adhd, som sier jeg kanskje har det. Jeg har litt lyst til å spørre mamma om vi kan «skjekke meg» for adhd, men jeg er livredd hun ikke vil tro på meg. For når jeg er med henne er jeg mye mer fokusert osv. Enn når jeg er alene. Så spørsmålene mine er: 1. Går det an å liksom få adhd plutselig, eller må man være født med det? 2. Jeg har ingen spesielle skrive og lesevansker, men kan jeg selvom ha adhd? 3. Hva tenker dere om å snakke med mamma? Jeg er redd hun ikke skal tro på meg og at jeg bare bruker det som en «unnskyldning». Takk på forhånd.

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss. Det er fint å høre at du opplever ung.no som hjelpsomt. 

Det er ikke mulig å "plutselig" få ADHD. ADHD regnes som medfødt. Det er fullt mulig å ha en udiagnostisert ADHD og først få diagnosen i voksen alder, men da skal symptomene ha vært der fra tidlig barneår. Man kan ha ADHD selv om man ikke har lese- og skrivevansker. 

Jeg synes absolutt du skal snakke med moren din om dette dersom dette plager deg i hverdagen din. Manglende konsentrasjon og oppmerksomhet kan skyldes flere ulike ting. Spesielt nå i disse koronatider er det mange som opplever økt plager psykisk. Forstår godt at du kvier deg litt for å snakke med moren din. Det du kan gjøre er å vise henne det du har skrevet til oss og eventuelt svaret jeg gir deg. 

Du kan også snakke med helsesykepleier på skolen. Utredning for ADHD foregår i spesialisthelsetjenesten og krever henvisning fra lege eller annen. Jeg tenker det er viktig at du snakker med foreldrene dine om dette slik at de vet om at du strever med disse plagene og at du lurer på hva disse skyldes. Dersom du skal gjennom en eventuell utredning er det også avgjørende med informasjon fra foreldre. 

Lykke til. 

Vennlig hilsen psykologen, ung.no

Besvart: 8.12.2020

Oppdatert: 8.12.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål