Mye plaget av magesmerter, hva bør jeg gjøre?
Jente, 13
Hei! Jeg har ofte magesmerter litt rundt omkring i magen i flere måneder nå. Fikk mensen i juni og etter jeg startet på skolen igjen har det bare blitt verre og verre. Jeg har mye luft i magen, spesielt på skolen, og har ofte ganske løs mage, men ikke direkte diaré. Jeg snakket med mamma om dette i dag fordi jeg ikke orket mere. Hun sa at både hun, tanta mi og søsteren min hadde veldig vondt nesten hele tiden. Dette er veldig plagsomt og jeg håper dere har noen tips til hva jeg kan gjøre. Jeg tok en Paracet i dag og det hjalp. Bør jeg fortsette å ta Paracet eller prøve noe annet? Bør jeg bruke p-piller? Hvor mange Paracet kan man ta i løpet av en dag? Jeg vil gjerne ta en på morgenen før skolen sånn at jeg slipper smerter på skolen, kan jeg det? Har jeg endometriose eller en annen sykdom? Takk på forhånd:)
Svar
Hei
Dette hørtes plagsomt ut. Her tenker jeg først og fremst du bør ta en tur til fastlegen for å sjekke om du kan ha sykdommer som er enkle å behandle, for eksempel cøliaki.
Først når man har påvist en sykdom, eller utelukket de vanligste sykdommene, er det fornuftig å snakke om hvilken behandling man bør forsøke. Skulle det være endometriose kan p-piller være fornuftig. Dersom man ikke påviser noe galt må man forsøke å leve så normalt som mulig, med eller uten paracet.
Maksimal dosering av paracet er 1gram morgen, ettermiddag og kveld (totalt 3 gram). Det er ikke lov å ta 2gram på samme tid, man kan maks ta 1gram på samme tid.
Om du bør ta en paracet på morgen før skolen tenker jeg er fornuftig å diskutere med fastlegen først etter at man har gjort utredningen. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel. Masse god bedring!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 8.1.2021
Oppdatert: 8.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

