Klarer ikke konsenteret meg? Tar nettstudier. Bør jeg til lege pga dette?
Gutt, 20
Hei, sliter med konsentrasjon. Har heile min skule gong vore flink i ting som interesserer meg som feks matte. Aldri greid å konsentrere meg om ein ting om eg ikkje er særleg interessert i det. Bilar og matte er det eg har funne ut eg greier å konsentrere meg om. Men i haust byrja eg med nettstudium for å ta R1,R2 og fysikk og då var eg nødd og dette meg ned sjølv og å planlegge kva eg skal gjere. Men sjølv om eg hsr satt meg mål greier eg ikkje følge dei då eg blir distrahert og byrjar med noko langt mindre viktig og føler eg må gjere alt mulig anna og bruker langt meir tid enn eg burde på oppgåver. Dette var mykje enklare når eg hadde lærarar som satte rammer. Så det eg lurer på er om det er noke eg kan gjere for å bli betre eller burde eg oppsøke lege?
Svar
Hei
Du liker matte og syns dette har vært morro. Du har fått til alt på skolen som har interresert deg. Du tar nå matematikk R1, R2 og fysikk som nettundervisning. Da må du sette deg ned selv alene og planlegge på egenhånd hvordan du skal jobbe. Dette er uvant for deg og mange andre også. Du er vant til vanlig skolearbeid og noen trenger det.
Du har satt opp mål for deg selv, men klarer ikke å sette deg ned med skolearbeid. Du sier du blir lett distrahert og starter da med andre ting. Du er nok rett og slett en person som trenger noen til å sette rammer for deg. Tror ikke du trenger å oppsøke lege pga dette. Vi mennesker er ulike og noen jobber bra alene og kan sette seg mål. Mens andre trenger en "pådriver" slik som læreren ofte er. Det kan og også være en medelev som kan hjelpe og motivere slik som læreren ofte er.
Hør om du kan være delkurselev eller hospitant ved en skole. Så kan du ta fagene som privatist. Dette vil nok passe deg bedre.
Lykke til med fagene!
Rådgiver vgs
Besvart: 15.1.2021
Oppdatert: 15.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


