Pilotutdanning
Gutt, 16
Hei, jeg går på vg1 nå og jeg skal velge fag til neste år snart og jeg har lyst til å bli pilot. Hvilke fag skal jeg velge til neste år og det siste året og hvilken universitet eller skole må jeg gå til for å bli en pilot og hvordan? hvilken karakterer trenger jeg minst? takk
Svar
Hei
For det første må du tenke godt over pilotutdanningen og hvilke framtidige arbeidsmuligheter som ligger der. Flytrafikken har fått alvorlige strukturelle endringer etter Covid-10, og vi vet at det ikke kommer til å bli like stort volum i flyginger som før 2020.
De fleste pilotutdanninger i Nore skjer via https://forsvaret.no. Der kan du sjekke ut muligheter for pilotutdanninger. Husk at det i tillegg til generell studiekompetanse (noen utdanninger ønsker også spesiell studiekompetanse med fordypning i realfag velkommen), også må gjennom både strenge fysiske og psykiske krav for å kunne bli opptatt til pilotutdanning. Du bør nok også ha relativt gode karakterer fra vgs. (minst 5 i snitt) for å kunne komme i betraktning.
En annen mulighet for pilotutdannelse er å ta det privat via Pilot Flight Academy i Sandefjord (https://pilot.no/). Det er en veldig kostbar utdannelse og man må påregne at kostnaden kan beløpe seg til over 1 mill. kroner for utdannelsen.
Lykke til!
Med vennlig hilsen
Viken fylkeskommune, Karrieretjenesten ved Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no
Besvart: 19.1.2021
Oppdatert: 19.1.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
