Spørsmål og svar

Vil ta morsmålet mitt på vgs. Hvordan fungerer dette?

Gutt, 15

Hei! Jeg er en gutt på 15 som har lyst til å bytte fra tysk til morsmålet mitt på vgs. Hvordan fungere dette? Kan jeg velge når jeg tar eksamen og hvilket nivå? Og kan jeg få ekstra poeng fra dette??

Svar

Hei

Du kan ta ditt morsmål på vgs istedenfor tysk. Du kan melde deg opp som privatist og ta det da det passer deg beste. Oppmelding som privatist er to ganer i året. Det er i september og 1. februar, da er eksamen i november/desember og i mai/juni. 

Alt over minimum av fremmedspråk gir ekstrapoeng. Hvis du for eksempel tar nivå II får du 0,5 poeng hvis du hadde tysk på ungdomsskolen og ikke har fremmedspråk på videregående. Tar du morsmål nivå 3 så kan du få 1,5 poeng. Se Stovner vgs sin hjemmeside. 

Lykke til!

Rådgiver vgs

Besvart: 23.1.2021

Oppdatert: 23.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål