Seier med sinne og har det vanskelig på skolen.
Jente, 15
Hei. Jeg sliter veldig. Jeg hater skolen min fordi det er vanskelig og jeg sliter med sinne mitt så jeg har ekstra kort lunte til skolearbeid. Ingen av lærerne vet hvordan det er for meg, med de vil ikke forstå heller. De bare fraskriver seg alt ansvaret fordi jeg blir så fort sint. Det er ikke rart jeg blir sint når de ikke vil høre. Jeg er så sliten av alle de tingene som gnager på mental helsa mi at jeg ender opp i gråt hver kveld. Jeg har også mista lysten til å gå ut. Jeg er ikke noe glad i og sosialisere meg lenger. Jeg har en venn, men jeg kan ikke være kleggen hennes heller. Hva skal jeg gjøre med mental helsa mi og alle skoleproblemene som dukker opp?
Svar
Hei
Det du skal gjøre med det sinnet du sliter med og det du sliter med på skolen er at du snakker med noen om dette. Hvis du snakker med noen vil du kunne få råd og andre perspektiver og du vil få hjelp til å mestre sinnet.
Det jeg anbefaler deg å gjøre er at du snakker med helsesykepleier på skolen der du går om det du sliter med. Vis gjerne helsesykepleier det du har skrevet her til oss i ung.no.
Siden jeg ikke vet så mye om hva du nøyaktig sliter med på skolen kan jeg ikke gi deg så mange konkrete råd om hva du skal gjøre. Men jeg kan fortelle deg litt om sinne og komme med noen råd til deg.
Det finnes ingen "medisiner mot sinne", men det finnes en del tips for sinnemestring. Det er ikke alltid lett å forstå hvor sinnet kommer fra. Vi vet en del om temperament og temperamentsforskjeller hos mennesker. Blant annet vet vi at temperament er det mest stabile personlighetstrekk. Det vil si at dersom du allerede fra spedbarnsalder av er litt hissig, så er dette noe du vil ha med deg videre i livet også.
Når det gjelder sinnemestring så tenker jeg det er viktig å først påpeke at sinne er en naturlig følelse. Oftest blir vi sinte når selvfølelsen vår blir truet. Dette kan f.eks. trigges når vi opplever at vi ikke blir hørt, får gjennomslag for viljen vår eller opplever at vi ikke blir respektert. Det er mange som sliter med sinne og det finnes mange ulike måter for å få kontroll på sitt sinne. Et nøkkelord for sinnemestring er "Bevissthet". Det vil si at man forsøker å bli bevisst på sine tanker som leder til sinnet.
Det er slik at hvordan vi tenker om en situasjon, som f.eks oppstår på skolen eller i forhold til leksene, påvirker hvordan du føler om situasjonen og hvordan du reagerer. Dette er basisen i noe som kalles Kognitiv terapi. En terapiform som ofte brukes for sinnemestring. Det handler om å bli bevisst på sine tanker og antagelser i de situasjonene man opptrer slik at man har mulighet til å påvirke/utfordre dem med mer realistiske tanker. Nøyaktig hva du tenker om deg selv og andre i den situasjonen du forteller om er vanskelig å spekulere i. Men uansett hva det nøyaktig dreier seg om så vil det alltid være andre måter å se på situasjonen, måter å støtte seg selv på slik at man ikke nødvendigvis blir sint. Det handler om å tørre å bli kjent med disse tankene for så å starte med å utfordre dem.
Noen små knep kan du allerede nå begynne med selv. Når du kjenner at sinnet kommer, skal du spørre deg selv: Hvorfor blir jeg sint? Har jeg grunn til å være sint? Hva var det egentlig som skjedde? Er jeg sint på noen, eller for noe? Hvilken rett har jeg til å la sinnet mitt gå ut over andre? Slike spørsmål hjelper deg til å beholde fatningen og fokusere noe som utfordrer tankene dine, bevisstgjør deg din egen tilstand, og gir deg mulighet til å snu tankegangen og dermed den kroppslige reaksjonen som fører til sinneutbrudd. Den gamle regelen om å telle til ti, kan være nyttig, selv om mange ikke klarer seg med ti, men kanskje må telle til hundre.
For mer info om sinnemestring kan du sjekke ut "Alternativ til Vold" sine sider på nettet (www.atv-stiftelsen.no/).
Jeg har forslag på to bøker som tar for seg emnet om mestring av sinnet. Den ene er: "Hvordan mestrer du sinne?"- selvhjelpsløsninger for menn- av Frank Donovan. Den andre heter: "Våg mer!" - en bedre hverdag med psykologisk trening- av Gunnar Cramer, Dag Furuholmen.
Jeg håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg og ønsker deg masse lykke til videre! Jeg legger ved noen artikler her til deg.
Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no
Besvart: 27.1.2021
Oppdatert: 27.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

