Jeg fikk en rift i skjeden etter fingring, bør jeg sjekke det opp?
Jente, 17
Hei! Jeg og kjæresten min hadde sex og så skulle han prøve å ta noen flere fingre inn i skjeden enn normalt. Jeg fikk en rift eller et sår og begynte å blø. Senere den kvelde hadde kjønnsleppene mine hovna opp og det var smerte som et blåmerke i tissen. Nå har det gått noen dager og hevelsen er borte nå, men det svir. Jeg klarer ikke finnet et konkret sår noen steder på tissen, men det er ømt og det ser ut som om jeg har revna noe ved inngangen. Vet ikke om det bare er en del av kjønnsleppene eller ikke, men jeg lurte på om dette er noe jeg burde gå til legen med?
Svar
Hei!
Det er fort gjort å få rifter eller sår i skjeden under sex. Spesielt hvis det man tar inn i skjeden er litt for stort, eller at man ikke er våt nok.
Slike rifter og sår går som regel over av seg selv. Bare gi underlivet litt ro. Det betyr at dere ikke bør ha samleie igjen før du kjenner at du ikke har plager lenger.
Slik jeg forstår det så blør ikke riftene lenger. Det er bra. Sørg for å holde underlivet rent ved å dusje det med vann to ganger om dagen. Bruk eventuelt litt olje når du vasker, da holder huden seg også myk.
Hvis dette ikke går over etter et par dager til kan det være fint å ta kontakt med lege på helsestasjon for ungdom der du bor, eventuelt fastlegen din.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 13.2.2021
Oppdatert: 13.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

