En gutt i klassen tok meg på rompa. Hva skal jeg gjøre?
Jente, 14
hei! Jeg trenger hjelp. Idag hadde vi svømming på skolen. Vi spilte vannpolo. En av de sterke guttene i klassen spilte mot venninna mi. Hun sa han hadde tatt på puppene hennes, tatt tak i beinet og dytter henne under vannet. Etterpå skulle mitt lag spille mot han. Jeg klarte å ta ballen å svømte mot målet. Han var rett bak meg og jeg kjente hånda hans gripe tak i rompa mi. Han gjør mye rart og er helt sikker på at han gjorde det med vilje. Dette føltes skikkelig ekkelt. Både meg og venninna mi har tenkt på det hele dagen. Hva skal jeg si til han? Kan jeg anmelde han? Jeg har lyst til å prate med noen voksne om dette men vet ikke hvordan jeg skal si ifra...tusen takk på forhånd! Håper dere kan hjelpe
Svar
Hei
Jeg forstår godt at dette føltes ekkelt for deg og venninnen din. Det gutten i klassen gjorde mot dere er ikke greit og kan kalles seksuell trakassering.
Du bør fortelle hva som skjedde i svømmingen til en voksen du stoler på som kan hjelpe deg med hva som er lurt å gjøre videre. Det kan være en lærer eller helsesykepleier på skolen. Det kan også være en støtte for deg å fortelle hva som skjedde til foreldrene dine.
Du og venninnen din kan gjerne gå sammen til helsesykepleier eller lærer. Kanskje er det lettere å fortelle når dere er to. Hvis du vil kan du vise dette svaret og det du skrev i spørsmålet ditt. Det kan være en god måte å starte å fortelle på.
Les også artiklene som er lagt ved.
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 18.2.2021
Oppdatert: 18.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
