Spørsmål og svar

Jeg klandrer meg for det, og har så skyldfølelse lenge etterpå.

Jente, 13

Jeg vet ikke om dette er den riktige kategorien men en gang når jeg gikk i 5 klasse tror jeg det var så ble jeg mobbet ertet å jeg ble trengt inn i et hjørne å jeg hadde ikke sangs til å løpe av gåre får jeg var omringet av gutter som dyttet meg å sa stygge ord plutselig var det som om jeg bare så svart jeg sparket vilt rundt meg men plutselig havnet et av de hare sparkene mine med et uhell i tissen til en av guttene jeg var så redd å jeg viste ikke hva som skjedde å merket ikke at jeg hadde trofeet han så jeg bare løp av gåte samtidig som de andre løp får å hjelpe han men når det ringte inn så jeg han sitte i gangen med en eller to lærer å gråte jeg viste ikke hva jeg hadde gjort men når jeg skulle gå inn i timen ba læren meg om å sette meg her å sa at jeg hadde sparket han å at han hadde veldig vont og når han skulle reise seg opp så jeg at han gikk på en rar måte å så ble han hentet av foreldrene sine. Jeg klandrer meg får det å har så skyldfølelse lenge etter på.p

Svar

Hei!

Jeg forstår at du synes dette er leit. 

Men hvis du tenker tilbake, så var det guttene som plaget deg. Du prøvde bare å komme deg unna. Når en blir trengt opp i hjørne prøver an alt en kan for å komme seg unna. Det hadde du rett til å gjøre. 

Gutten selv må stå til ansvar for at han prøvde å ta deg. 

Du mente ikke å sparke gutten i kjønnet. Det at foten din traff kjønnet hans, kunne hverken du eller andre forutse. Det skjedde bare, og det er slikt som kan skje når noen er etter en, og en prøver å komme seg fri. 

Det er altså sånn at du ikke kunne noe for det. Det var ikke du som prøvde å ta dem, men de som aller først var etter deg.  

For at du skal få fred fra dette kan du tenke gjennom hendelsesforløpet og så øve på å forstå at du ikke kunne noe for det. 

Hvis det ikke nytter, kan du prøve å tenke at det ikke hjelper å klandre seg selv. Det som skjedde har skjedd og du kan ikke gjøre noe med det. Du må arbeide med å tilgi deg selv fordi du kunne ikke noe for det som skjedde. 

Du kan snakke med Helsesykepleier på skolen, hvis du ønsker.

Hvis det er vanskelig å forklare, kan du ta med utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med. 

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 28.2.2021

Oppdatert: 28.2.2021

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål