Hva betyr å hoppe over mensen? Er det normalt å blø etter P-piller?
Jente, 15
Hei, hvordan hopper man over mensen med p-piller? Jeg har noen som heter Mirabella og tar 21 rød piller og hopper over de 7 siste og begynner rett på et nytt brett. Jeg får små blødninger selvom jeg hopper over, så jeg lurer på om jeg gjør noe feil angående å hoppe over mensen. Jeg har og lest at man kan få blødninger når man hopper over dersom minipillen eller piller som har lute hormoner i seg.Så jeg vil egt begynne med p-piller som har høyere hormoner, men har tidligere hatt oralcon og melleva som ikke funket i det hele tatt for meg. Når jeg gikk på disse pillene hadde jeg mensen 42 dager i strekk med faktisk en del store blødninger. Dette orket jeg ikke å ble ganske lei så jeg byttet til Mirabella. Men hvilke kan dere anbefale som ikke er minipiller men som jeg kan utsette mensen med i flere måneder uten at jeg blør flere dager og måneder i strekk? For å oppsummere spørsmålene: gjør jeg rett når jeg hopper over?, er det normalt å blø så mange dager?, kan dere anbefale noen andre?
Svar
Hei
Det er vanlig at en blør de 3 første månedene etter start på slike P-piller. Du må også vite at blødninger som varer lenge kan blant annet være forårsaket av en seksuelt overførbar infeksjon som klamydia. Dersom du har hatt ubeskyttet samleie, anbefaler jeg deg å ta en test på helsestasjon for ungdom eller hos fastlegen din.
Betydningen av å "hoppe over mensen" er at da tar man 21 piller i strekk for så å direkte gå over på nytt brett, uten en hormonfri pause. Nå er det ikke sikkert du gjør noe feil, men dersom en hopper over mensen i flere måneder så vil på et tidspunkt mensen komme fordi det trengs en bortfallsblødning. Når en da begynner å blø så bør en ta en hormonfri pause. Det kan være lurt dersom en hopper over mensen at du tar en selvvalgt hormonfri uke etter 2-3 måneder.
Du har rett angående mellomblødninger og at har sammenheng med P-piller med lavere mengde hormoner. Det er det mange som får. Mirabella inneholder blant annet 100 mikrogram levonorgestrel, og Oralcon, microgynon og melleva inneholder 150 mikrogram levonorgestrel.
Dersom du ikke tåler høyere dose slik som da som naturlige valg for å hindre mellomblødninger, så ville jeg forsøkt et annet type hormon. For eksempel Marvelon eller Mercilon som har hormonet desogestrel på 150 mikrogram. Det kan tenkes at du tolererer det bedre.
Snakk med med noen på helsestasjon for ungdom, der vil du få hjelp til test og til å finne et prevensjonsmiddel som passer for deg. Les gjerne også vedlagte artikler for mer informasjon.
Håper du fikk svar på det du lurte på.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 5.3.2021
Oppdatert: 5.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


