Spørsmål og svar

Er det positivt å ha bachelor i pedagogikk hvis jeg skal starte på lektor?

Jente, 20

Hei. Jeg studerer 2.året på pedagogikk bachelor, men har planer om å søke meg inn på lektor 1-7 trinn til neste år. Jeg lurer på om jeg burde fullføre siste året på pedagogikk selvom jeg ønsker å bli lærer. Tror dere dette vil ha noen betydning for jobbmuligheter senere? Eller har det liten betydning da pedagogikk er en del av lærerstudiet uansett?

Svar

Hei! 

All utdanning er jo positivt, men siden du skal lære pedagogikk på lektorstudiet vet vi ikke hvor mye det vil ha å si. Det er nok opp til arbeidsgiver om de ser på det som en fordel og at du stiller sterkere, og det kan variere. Vi trenger flere lærere og vi vil nok tro at du kommer til å ha gode sjanser i arbeidslivet uavhengig om du har en bachelorgrad i pedagogikk, hvis du er utdannet lektor :) 

Vi kan tenke oss at det kan være positivt når du er lektorstudent. Du starter på studiet med mye forkunnskaper, og kanskje du til å med slipper enkelte eksamener hvis du allerede har hatt noen fag fra før av? Det ville jeg anbefalt deg å sjekke ut med studiestedet du starter på :) 

Håper svaret var til hjelp. Lykke til! 

Vennlig hilsen 

UngInfo i samarbeid med ung.no 

UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år. 

Besvart: 12.3.2021

Oppdatert: 12.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål