Spørsmål og svar

Det gjør vondt å dra forhud bak ved ereksjon. Er det pga. trang forhud?

Gutt, 13

Hei, det gjør vondt å dra forhud bak ved ereksjon. Er dette pga. trang forhud. Hvis ja, hva kan jeg gjøre for å fikse det, om det går. Hvis nei, hva kan det være da? Kan dette fikses av at den vokser?

Svar

Hei

Så bra at du oppsøker hjelp! Slik du beskriver, høres det ut som at du har trang forhud. Trang forhud kalles fimsoe på faglig språk, og er en svært vanlig tilstand hos gutter i puberteten.

Puberteten starter som regel en gang mellom 11 og 15 år hos gutter. I løpet av puberteten vil forhuden utvide seg slik at de aller fleste gutter får helt normal forhud når de er ferdig med pubertetsutviklingen.

Det er ikke meningen at trang forhud skal være veldig vondt. Dersom du er plaget av det, kan det hjelpe med en kortisonkrem du kan få kjøpt reseptfritt på apoteket. Den heter hydrokortison og skal smøres på og under forhuden morgen og kveld i 6-8 uker. Når du har smurt deg med kremen, prøver du forsiktig å dra forhuden tilbake. Det skal da ikke gjøre vondt.

Hvis det ikke hjelper med kremen og du fortsatt er plaget av det, bør du oppsøke lege som kan undersøke dette nærmere. Det kan da hende at du trenger en sterkere krem som fås på resept. Eventuelt kan legen henvise deg til en spesialist som kan utføre en liten operasjon. Du kan lese mer om trang forhud her

Du kan kontakte både fastlege og lege på helsestasjon for ungdom for dette. Begge deler er gratis for deg på 13 år. 

Håper svaret var til hjelp!

 

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 26.3.2021

Oppdatert: 26.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål