Vet ikke om jeg skal gå læretiden eller gå folkehøgskole
Jente, 17
Hei! Jeg går nå vg2 og er så sykt usikker på hva jeg skal gjøre videre. Greia er at jeg søkte på en av de beste lærlingsplassene i landet og en veldig fin folkehøgskole samtidig. Jeg fikk tilbud på begge men tenkte at jeg aldri kom til å få tilbud om den lærlingsplassen igjen og lærerne mine var veldig på det så jeg takka da ja til den og nei til folkehøgskole. Men jeg vil virkelig ikke ut i læra. Jeg skal ikke tilbake på skolen, det er bestemt men jeg vet ikke om jeg skal nå skal si fra meg lærlingsplassen som jeg egentlig ikke vil ha selvom den er skikkelig bra. Det er ikke fordi jeg ikke vil i læra, men det er fordi jeg ikke vil utdanne meg som det jeg hadde gått i læra i. Jeg vet fagbrev og erfaring ser fint ut på cv’n og sånn men jeg har vel ikke bruk for ett fagbrev i noe jeg ikke kommer til å jobbe med videre. Jeg vil i tillegg ikke skuffe mamma ved å nå si fra meg plassen, hu blir i tillegg forbanna. Jeg vil aller helst på folkehøgskolen jeg takka nei til eller jobbe.
Svar
Hei
Skjønner at du lurer og at det ikke er så lett å vite hva du skal gjøre! Situasjonen høres også litt komplisert ut, kanskje spesielt siden du har takket ja til læreplassen og den virker bra, og at du har takka nei til folkehøgskolen.
Vi kjenner jo verken deg eller situasjonen din særlig godt, så vi kan ikke gi råd om hva tror er best å gjøre i akkurat denne situasjonen. Det beste rådet vårt er å snakke ordentlig godt med både rådgiver på skolen og de hjemme, slik at du føler du både får god informasjon om mulighetene og konsekvensene av valget ditt, og mulighet til å drøfte og tenke lit høyt.
I tillegg vil det være lurt med noen praktiske avklaringer angående valget. Vi vet ikke om du har skrevet kontrakt med lærestedet eller ikke - og i så fall om dette er en kontrakt som kan brytes eller ikke. Det bør du snakke med rådgiver om. I tillegg vet vi ikke om folkehøgskolen fremdeles vil kunne ha plass til deg eller ikke etter at du takke nei - det kan det være lurt å høre med folkehøgskolen om.
Du skriver jo at læreplassen er bra, men at du ikke ser for deg å jobbe med dette fremover. I så fall forstår vi at det ikke er så motiverende. Men det kan likevel være lurt å tenke gjennom om du tror det kan være noe med denne læreplassen som du kunne tenke deg å jobbe med, eller om det er relevant på noe vis til ting du kan ville jobbe med senere. Det er mye god erfaring å få som lærling, og når du har fått en god plass og du fremdeles har ungdomsrett på skolen, er det en god sjanse til å fullføre videregående nå.
Du skriver også at du ikke vil tilbake til skolen, hadde du ikke skrevet det, ville vi lagt frem alternativet som er å ta påbygg til generell studiekompetanse, som gjør at du kan studere senere på høgskole eller universitet, hvis det er aktuelt. Men dette har du sikkert snakket med skolen om.
Vi skjønner at dette ikke er så lett - og vårt beste råd er å snakke godt med både skolen din og de hjemme, slik at du får hjelp til å velge.
Lykke til, og skriv gjerne inn til oss igjen :)
Hilsen Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 6.4.2021
Oppdatert: 6.4.2021
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

