Spørsmål og svar

Tror jeg opplever derealization/depersonalization etter cannabis

Gutt, 15

Hei. Jeg er 15 år og tror at jeg opplever derelization/Depersonalization. Jeg tror dette har blitt aktivert av cannabis fordi det har blitt værre etter hver gang. Jeg har selfølgelig sluttet med cannabis og har vært fri en stund nå. Jeg føler meg fortsatt treg og vet ikke hva jeg skal gjøre. Jeg har ikke depresjon eller angst. Jeg føler meg bare frakoblet fra kroppen min og deg ødelegger livet mitt.

Svar

Hei

Nå vet ikke vi konkret hvor mye cannabis du har brukt, hvor regelmessig du brukte, eller hvor lang tid det er siden du sluttet - sånn sett er det også litt vanskelig for oss å si så veldig mye om dette.

Men hva vi kan si, er at ganske mange kan oppleve denne typen plager i en viss tid etter å ha kuttet ut cannabis, særlig hvis det har vært snakk om et forholdsvis høyt og regelmessig forbruk. For de fleste handler det egentlig bare om å ta tiden til hjelp, så er sjansen stor for at dette gradvis bedrer seg med tiden. Forsøk gjerne å fokusere på andre ting så godt du kan i denne perioden, og forsøk å fyll tiden/tankene med ting som engasjerer og interesserer deg.

Skulle du likevel oppleve at dette blir veldig plagsomt og/eller langvarig, kan du vurdere en sjekk hos helsepersonell, som f.eks. legen din eller en helsestasjon for ungdom.

Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no

Besvart: 13.4.2021

Oppdatert: 13.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål