Spørsmål og svar

Jeg fikk hormonspiral for 2 måneder siden og har fortsatt blødninger.

Jente, 18

Heisann! Jeg satte inn hormonspiralen mirena den 4.Mars, og har blødd hver dag siden det. Det er straks 2mnd siden jeg satte den inn, og begynner å bli nervøs om det er noe galt.

Svar

Hei

Hormonspiral er et veldig smart og godt prevensjonsvalg, men jeg forstår at du er nevøs for at noe kan være galt om du fortsatt har blødninger, 2 måneder etter innsetting. Dette er dessverre ikke unormalt og sjelden tegn på noe er galt, men selvfølgelig litt plagsomt. 

Det er kjent at blødningsmønsteret endres når en setter inn hormonspiral. Hvordan ditt blødningsmønster blir, er ikke lett å forutsi, men de fleste opplever mindre blødninger etter som tiden går. Mange opplever å miste mensen helt, men dessverre ikke alle og de første 4-6 månedene er det ikke unormalt at en har småblødninger.

Får du plager med smerter i tillegg til blødningene dine, vil jeg anbefale deg å oppsøke fastlegen din eller helsesykepleier på helsestasjon for ungdom. Der kan du få god informasjon og svar på dine spørsmål.

Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 24.4.2021

Oppdatert: 24.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål