Spørsmål og svar

Mensen, p-piller og beskyttelse mot graviditet

Jente, 20

Mensen min kom en uke for tidlig forrige måned. Jeg begynte med hardere trening hver dag i den måneden, så det var ikke overraskende. Jeg tok ikke de siste 7 pillene for den måneden og lot bare mensen kom. Nå lurer jeg på om det var feil? Er jeg ikke beskyttet for graviditet nå? Er det slike feil som gir økt sjans for blodpropp? Faren min døde av blodpropp på grunn av alvorlig overvekt, så jeg er blitt mer obs på det i det siste. Jeg er 78kg og 172cm og går på Yasmin p-piller.

Svar

Hei

Det er vanskelig å svare på det du spør om ut fra den informasjonen du oppgir. Bruker du Yasmin 21 eller 28? Hvis du bruker brett med 28 piller på brettet er det helt ok å hoppe over de 7 siste pillene. Dette skal ikke ha noe betydning for beskyttelsen.

Det er viktig at du tar pillene som inneholder hormoner som anbefalt i bruksanvisningen. Ellers kan du være mindre beskyttet mot graviditet. Les om riktig bruk av p-piller her.

Hvis du slutter og begynner på p-pillene så øker sannsynligheten for bivirkninger. Sannsynligheten for blodpropp vurderes av den som skriver ut resept til deg. Hvis du nylig har gått opp i vekt eller at det har skjedd andre endringer med kroppen din, så kan det være lurt å snakke med noen som jobber ved helsestasjon for ungdom om det du lurer på. Spiral, p-stav og gestagenpiller gir mindre sannsynlighet for blodpropp. Du kan gjerne prøve det hvis du vil være tryggere på at du ikke kan få blodpropp av prevensjon.

Lykke til videre.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 2.5.2021

Oppdatert: 2.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål