Plikt for helsevesenet til å gi psykisk helsehjelp
Annet, 20
Hei, lurer på hvordan man kan opprette sak mot DPS (Distriktspsykiatriske sentra). Jeg har et familiemedlem som lider psykisk og har prøvd å skaffe hjelp til denne personen. Det har nå i 6 måneder gått fram og tilbake mellom fastlege og DPS, men det har fortsatt ikke blitt gjort noe for å hjelpe den psykisk syke. Det føles nesten som at de bare skyver vekk ansvaret. Hvis det skjer noe alvorlig med denne personen, vil det være deres ansvar. Jeg og familien har gjort alt vi kan, og bedt om tett oppfølging. Den psykisk syke har rett til å få hjelp! Finnes det noen lover som sier at de er pliktige til å hjelpe denne syke personen? I så fall hvilke, og hvordan kan man opprette sak?
Svar
Hei
Retten til helsetjenester er regulert av blant annet pasient- og brukerrettighetsloven §§ 2-1a og 2-1b. I disse bestemmelsene skilles det mellom rett til øyeblikkelig hjelp og nødvendig hjelp. Vurderingen av hva som er påtrengende nødvendig må avgjøres ut fra forsvarlig medisinsk skjønn i hvert enkelt tilfelle. Hvilken hjelp man har rett på må vurderes etter en konkret, individuell vurdering av pasientens tilstand. Det er derfor vanskelig for oss å si noe om hvilken plikt helsetjenesten har i dette tilfellet.
Helsetilsynet i fylket behandler klager på alle helsetjenester, også private. Klager som gjelder brudd på helsepersonelloven skal sendes til Helsetilsynet, som igjen vurderer om saken skal sendes videre til Statens helsetilsyn. Statens helsetilsyn avgjør om det skal reageres mot helsepersonell.
Les mer om hvordan dere klager på deres nettsider.
Du kan finne mer informasjon om hvordan dere kan få hjelp til å klage på helsehjelpen i dette veiledningsheftet for pårørende innen psykisk helse.
Hilsen juristen, ung.no
Besvart: 3.5.2021
Oppdatert: 3.5.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
