Spørsmål og svar

Har hatt p-stav fem mnd og blødd i en mnd nå! Er det normalt?

Jente, 18

Hei. Har nå hadd p-stav i litt over 5 måneder. Jeg har nå hadd mensen i over en måned (!!). Er dette normalt? Er veldig plagsomt. Jeg lurer på om jeg kanskje er gravid at det er derfor jeg blør. Har sex uten kondom med kjæresten min siden jeg har p-stav. Aner ikke hvorfor jeg blør såå mye. Hjelp!

Svar

Hei

Den vanligste bivirkningen på prevensjon med bare hormonet gestagen (som er blant annet p-stav) er mellomblødninger i større eller mindre grad.

Det er fordi det ikke er noe av hormonet østrogen i p-staven. Østrogenet er det vi kaller blødningsregulerende og det betyr at man kan styre over når det skal komme en blødning eller ikke. Som for eksempel med kombinasjonspiller.

Derfor kan det være normalt at du blør så lenge som en måned i strekk.

De aller fleste bivirkningene er helt i starten og pleier å rette seg opp etter en til fire måneder. 

For å få slutt på blødningene kan man i noen tilfelle ta en kombinasjonspille i tillegg til p-staven for å få livmoren å slippe fra seg alt som gjør at du har en blødning.

Noen ganger er det behov for å ta en test for å sjekke seg for kjønnssykdommer fordi det også kan gjøre at man plutselig får et forandret blødningsmønster.

Jeg anbefaler derfor at du går tilbake dit der du fikk satt inn p-staven og tar en prat med de der. 

Jeg har lagt ved noen artikler under svaret, ta gjerne en kikk på de.

Lykke til videre :)

Vennlig hilsen helsesykepleier ung.no

Besvart: 13.5.2021

Oppdatert: 13.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål