Spørsmål og svar

Hvordan skal jeg forbedre meg i samfunnsfag? Jeg har spurt læreren...

Jente, 14

Hei, hvert skoleår har jeg problemer med samfunnsfag. Jeg får alltid 4’ere selv om jeg er flink i temaet og er svært engasjert. Jeg var alltid en av de beste på barneskolen og på ungdomsskolen er jeg den folk spør for å få hjelp. Vi har nettopp fått ny lærer så jeg er ikke sikker hvorfor han gir meg de karakterene, men forrige mente at jeg kunne bedre derfor fikk jeg 4’ere. Det var litt kjipt siden jeg ikke kunne det og gjorde mitt beste som alltid. Jeg vet egentlig ikke hvordan jeg skal forbedre meg. Og ja jeg har spurt læreren.

Svar

Hei!

Første tanken er at læreren din ikke kan ha gitt deg gode nok tilbakemeldinger på hva du har oppnådd i faget til nå, og hva du trenger å jobbe mer med for å styrke kompetansen din. Dette er tilbakemeldinger dere elever har rett på underveis i skoleåret, og i alle fall etter prøver og innleveringer. To ganger i året skal dere ha fagkommentarer fra lærer også. Disse tilbakemeldingene skal være rettet mot hver enkelt elev, og da kan du også få de konkrete rådene du trenger.

Kanskje det kan være grunnlag for en samtale med kontaktlæreren din om dette, slik at dere kan få sikret dere at du har fått de tilbakemeldingene du har rett på. Be gjerne dine voksne der hjemme om å få i stand en slik samtale - og at de blir med på den. 

Generelt er det slik at det kommer flere nye temaer i faget hvert år. Kunnskapene som bygges opp, følger likevel gjerne en slags spiral med faglig innhold som gir gradvis økende kompetanse og helhetlig forståelse for hele samfunnet vårt. Emner som geografi, ressurser og klima, rettigheter og plikter, økonomisk utvikling i Norge og i verden ellers, krig og konflikter, er viktige temaer.

Situasjonen vi har i forhold til dagens klima kan for eksempel knyttes til den industrielle revolusjon, til bruk av kull og olje, og over til hvordan vi kan skape fornybar energi og redde klimaet i vår egen tid. Den franske revolusjonen er gjerne utgangspunktet for hvordan vi idag kan snakke om at Norge og mange andre land er demokratiske og har en grunnlov som stadfester dette. "Oppdagelsen" av det amerikanske kontinentet og koloniseringen av både Amerika, Oseania, Afrika og mange land i Asia som de europeiske land etter hvert gjennomførte, kan forklare mye av fattigdom og ulikheter i verden i vår tid. Slavehandelen på 17- og 1800-tallet har fortsatt konsekvenser i dag, i form av rasisme og diskriminering, for eksempel. Og 1. og 2. verdenskrig er starten på den kalde krigen vi har opplevd i nyere tid og fortsatt ser i dag. Det å se slike sammenhenger og å bruke det vi har lært til å forklare, drøfte og til å ta egne standpunkt er viktig. 

Mange lærere har jevnlige prøver og innleveringer for å måle elevenes kunnskaper og måloppnåelse. I tillegg legges det stor vekt på muntlig deltakelse i klassen og i gruppearbeid

Lykke til med skolegangen din!

Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no

Besvart: 20.5.2021

Oppdatert: 20.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål