Påvirker vitamin D-mangel høyden min?
Jente, 20
Hei, jeg lurte på om at påvirker vitamin d mangel høyden din? Da jeg var ung hadde jeg veldig lite vitamin d mangel i kroppen. Jeg er 167 høy. Hadde jeg blitt høyere hvis jeg hadde mye vitaminer i kroppen? Faren min er 183 og mor er 159.
Svar
Hei
Uttalt vitamin D-mangel hos barn kan forårsake en tilstand som heter rakitt ("engelsk syke"). Hos barn med denne sykdommen blir beinbygningen svak og kan bøye seg under belastning, noe som kan føre til buede lår- og leggbein og deformerte knokler i underarmene. Noen med sykdommen kan også vokse langsommere en normalt. Denne sykdommen er imidlertid svært sjelden i Norge og ses først og fremst i fattigere land der man har liten kunnskap om ernæring.
Hvor høy man blir er først og fremst bestemt ut ifra genene våre. Jenter blir ofte omtrent like høye som mødrene sine, mens gutter gjerne følger fedrenes vekstmønster. I og med at du er en god del høyere enn moren din, vil jeg ikke tro at vitamin D-mangelen du hadde i barneårene har hatt noen innvirkning på hvor høy du har blitt.
Vennlig hilsen,
ernæringsfysiologen
Besvart: 13.6.2021
Oppdatert: 13.6.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

