Spørsmål og svar

Vil bli psykolog, vet ikke om jeg får høyt nok snitt

Jente, 16

Hei. Jeg er ei 16 år gammel jente som har ca. 4,5 i snitt. Jeg vil gjerne studere psykolog og vil også bli psykolog videre i livet. Men jeg er litt usikker om jeg kan jobbe som psykolog med det snittet. hva anbefaler dere? også lurte jeg da om det er vanskelig å studerer psykolog.

Svar

Spennende at du vil bli psykolog!

Les gjerne om yrket psykolog på utdanning.no, og denne artikkelen vi har skrevet om å bli psykolog, der står det mye god informasjon!

Ja, det kan være vanskelig å komme inn på profesjonsutdanningen i psykologi. Denne er normalt veldig populær med mange søkere, og da blir det veldig høyt snitt. Det varierer litt fra år til år, men 4,5 i snitt vil normalt ikke være nok, og normalt må man ha et sted mellom 5 og 6 i snitt fra videregående.

Nå har vel du litt tid igjen på videregående, så det er verdt å prøve å få så gode karakterer du kan! I tillegg er det ikke så lett å si akkurat hvilket snitt som vil kreves når du er klar for å søke.

Per i dag kan de som har for lavt snitt, velge å bruke tid etter VGS på å ta opp fag som privatist og forsøke å få bedre karakterer, i tillegg til å samle det som heter tilleggspoeng og alderspoeng i ordinær kvote. Dette kan du lese mer om her på sidene til Samordna Opptak. Så dette er en litt lang vei man kan gå for å prøve å få høyt nok snitt.

Men fra søknadsåret 2027, vil det skje noen endringer. Blant annet vil de fleste tilleggspoeng fjernes. Du kan lese om dette i denne artikkelen fra Khrono. Grunnen til at vi nevner dette, er at det kan kanskje få påvirkning på hvordan snittet vil bli for å komme inn på utdanningen i ordinær kvote. Men vi kan ikke si så mye om hvordan - bare at det er verdt å følge med på.

Sannsynligvis vil du nok likevel trenge ganske høyt snitt fra karakterene dine på videregående. Men det er ikke godt å si nøyaktig hvor høyt. Du får gjøre så godt du kan på skolen, og prøve å få så gode karakterer du kan. Og snakk gjerne med rådgiver på skolen for tips og råd.

Ellers er det ikke så lett å svare på om det er vanskelig å studere psykologi! Det kommer an på hvem man spør, tror vi. Noen syns dette er et komplisert fag, og er mye bedre på andre fag (som f.eks matte). Da er det nok vanskelig, hvis man ikke passer så godt til det. Men hvis man føler at man passer til det, og er interessert i det og syns det er motiverende å lese om, så er det ikke sikkert at det er så vanskelig.

Grunnen til at det er høyt snitt er ikke fordi studiet er vanskeligere enn andre - bare fordi det er mer populært.

Snakk gjerne med rådgiver på skolen, og lykke til :)

Hilsen utdannings- og jobbrådgiver, Ung.no

Besvart: 14.10.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål