Vil rifter i endetarmen vedlikeholdes ved stadig penetrering?
Jente, 17
Hei! Jeg vil si at jeg er en person som går under kategorien hypokonder. Jeg er lei av å ringe legen for småting som viser seg å ikke være farlig.. For 2 uker siden hadde jeg samleie med typen min som vi pleier. Han penetrerte meg litt med en finger i rumpen, før han prøvde å få den inn i rumpen, noe jeg fort merket ikke gikk, så jeg sa ifra, og han avslutta. Han rakk bare å ta inn tuppen før det var ut med den. Men nå i ettertid så har jeg fryktelig vondt når jeg skal på do å bæsje. Det føles ut som at det er ett sår innvendig, som blir verre ved avføring. Og da avføringen min er hard, så blir det bare verre. Men nå er det kanskje litt mildere, men klør litt mer. I tillegg svir det og klør det i underlivet, og jeg er litt rød, kan dette vere en samengeng? eller er det normalt å få rifter som varer såpass lenge i endetarmen? Vi har hatt sex i ettertid også, der han penetrerer meg i rumpa, det kan ha påvirka det til å vare så lenge når jeg allerede er sår fra før av, men jeg vet ikke.
Svar
Hei.
Så fint at du skriver til oss i ung.no. når du lurer på noe.
Jeg forstår at du kan bli litt nervøs når plagene fra endetarmsåpningen ikke går over når det har gått litt tid.
Vanligvis vil en rift i endetarmen heles ganske fort, hvis den får være i fred. Avføring pleier å gå helt fint, men hvis du har veldig hard avføring, som du sier, så kan riften stadig bli holdt ved like, sånn at den ikke får gro skikkelig. Det er viktig å spise nok fiber og drikke nok vann, sånn at avføringen holdes myk og lett å trykke ut.
Når du i tillegg til stadighet penetreres av fingre eller penis i anus, vil du også holde en eventuell rift ved like.
Endetarmsåpningen er ikke en like grei og fleksibel samleieåpning som skjeden, og får derfor mye lettere rifter eller andre typer skader. I endetarmen er det ingen naturlig glid, så det må brukes godt med glidemiddel for at det ikke skal gjøre vondt eller skade huden.
Endetarmsåpningen har i tillegg en veldig kraftig lukkemuskel, og åpningen må derfor "preppes" før inntrenging.
Les gjerne artikkelen du finner under svaret om analsex.
At det klør og svir, vil være en naturlig mens såret gror. Jeg vil råde deg til å la endetarmsåpningen være i fred som samleieåpning, til du er sikker på at alt er grodd og det ikke gjør vondt, klør eller svir lenger når du har avføring.
Du kan gjerne snakke med helsesykepleier, enten på skolen din, eller på helsestasjon for ungdom.
Jeg ønsker deg alt godt.
Lykke til!
Med vennlig hilsen helsesykepleier og spesialist i sexologisk rådgivning (NACS)
Besvart: 12.10.2024
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



