Spørsmål og svar

Mistet pigment etter brannsår. Hvordan få huden til å jevne seg ut?

Jente, 16

Hei! For ca en måned siden spilte jeg fotballkamp på kunsgress og fikk et Brannsår. Der har grodd helt fint nå og er ikke noe åpent, men jeg har mistet pigment der hvor jeg fikk såret. Jeg er halvt afrikansk, så litt brun i huden, så det er litt mer synlig at drt ikke er pigment. Er det noe jeh kan gjøre for å få det til å jevne seg? Vh jente 16

Svar

Hei og takk for at du skriver til oss på Ung.no!

Det er helt vanlig å miste pigment etter at et brannsår eller skrubbsår har grodd, spesielt på mørkere hud. Dette kalles postinflammatorisk hypopigmentering, og det kan oppstå når huden har vært skadet og trenger tid til å bli som vanlig igjen. Heldigvis er dette som regel midlertidig. Pigmentet kommer vanligvis tilbake, men det kan ta flere måneder.

Antar at det var på benet du fikk brannsåret, på denne tiden av året utsettes ikke akkurat bena for så mye sollys men om det skulle bli aktuelt er det viktig å bruke solkrem med høy faktor, siden UV-stråler kan forverre pigmenteringen. Det kan også være lurt å fukte huden godt med kremer som inneholder aloe vera eller vitamin E, da dette kan bedre hudens helingsprosess.

Hvis du er bekymret kan det være lurt å oppsøke en hudlege som er profesjonelle og kan ha andre behandlinger å anbefale.

Håper dette var til hjelp.

Med ønske om alt godt!

Med vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 13.10.2024

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål