Spørsmål og svar

Er det vanlig med kviser eller nupper over tissen?

Gutt, 13

Er det vanlig og ha masse små kviser eller nupper over tissen min?

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss når det er noe du lurer på eller bekymrer deg for.

Det du beskriver høres ut som talgkjertler. Alle menn har, i større eller mindre grad, talgkjertler på penis. Det ser ut som små nupper, særlig rundt penishodet. Hos noen er de veldig markerte eller hovne, hos andre er de knapt synlige.

I puberteten hovner talgkjertlene ofte opp og blir godt synlige. Dette skyldes påvirkning fra kjønnshormonene, som det er høy konsentrasjon av i denne perioden av livet.

Talgkjertler er nesten som kviser som kan sitte tett i tett, spesielt rundt kanten av penishodet. De produserer talg. Noen ganger kan de bli irriterte og betente, store og vonde, men de gir sjelden problemer hvis man lar dem være i fred.

Dette er det ikke noe å gjøre med, men de vil bli mindre og nesten forsvinne av seg selv etter en tid. De er ikke farlige.

Jeg håper svaret mitt var til hjelp, jeg legger også ved noen artikler du gjerne kan ta en kikk på.

Jeg ønsker deg alt godt :)

Med vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no.

Besvart: 19.5.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål