Jeg er redd for at jeg er gravid
Jente, 16
Hei jeg hadde ubeskyttet sex på dag 20 i syklusen min. Så var jeg ganske redd for at jeg skulle bli gravid. Men så hadde jeg og kjæresten min sex igjen på syklusdag 26 og mot slutten av samleiet så begynte jeg og blø. Det var veldig mye blod, og jeg hadde ikke noe vondt ellernoe, så jeg tror ikke det kan ha vært blod pga en rift. Så jeg trodde jeg fikk mensen da så da ble jeg glad(siden jeg var redd for graviditet. Jeg tok i en tampong og la meg til å sove. Den tok jeg ut om morningen igjen, men den var nesten ikke blod på. Altaå jeg hadde bare «mensen» en halv dag ca så stoppet det helt. Dette er nå to dager siden. Jeg er redd for at jeg er gravid, jeg har vanligvis mensen i 6 dager, og den er aldrig uregelmessig.
Svar
Hei.
Så fint at du tar kontakt og ber om råd.
Det er litt vanskelig og gi deg et helt sikkert svar på om du kan ha blitt gravid eller hvorfor du blødde så kort tid uten å fått undersøkt deg nærmere. Men jeg vil anbefale deg å ta en graviditetstest. Det kan du gjøre hos helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom (HFU). Om du går dit så fort som mulig og gjerne innen det gått 5 dager siden samleiet så kan de i tillegg vurdere om du skal ta nødprevensjon eller ikke.
Og så tenker jeg at det er fint for deg å starte med en trygg hormonell prevensjon så at du slipper å bekymre deg for graviditet hver gang du hatt sex. Dette kan du og få hjelp med hos helsesykepleier eller på HFU
Så prøv å gå til helsesykepleier på skolen eller til HFU på mandag så kan de hjelpe deg videre.
Håper dette var til hjelp
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 7.5.2023
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

