Kan man dø av å ta overdose av Elvanse ADHD-medisin?
kan man dø av å ta overdose på evalanse adhd medisen?
Hei!
Ja, det er mulig å dø av en overdose med Elvanse.
Elvanse er en ADHD-medisin som virker stimulerende på sentralnervesystemet. Ved en overdose kan man blant annet få kraftig hjertebank, uro, høyt blodtrykk, feber og kramper. I alvorlige tilfeller kan det være livstruende.
Hvis du har tatt en overdose, er det viktig å få medisinsk hjelp med en gang, selv om du føler deg helt fin. Ved en alvorlig eller bevisst overdose, ring 113. Ved mistanke om at du har fått i deg for mye ved et uhell, kan du kontakte legevakt eller Giftinformasjonen på 22 59 13 00 for en snarlig vurdering.
Når man har spørsmål om det å ta store doser medisiner kan det bety at man har det vondt og vanskelig psykisk. Om det gjelder i ditt tilfelle, vil jeg råde deg til å snakke med noen om det, gjerne en voksen du kan stole på. Hvis du ønsker noen å snakke med mer anonymt, kan du ringe Alarmtelefonen for barn og unge 116 111 eller Mental helses hjelpetelefon 116 123.
Ønsker deg alt godt og håper dette var oppklarende!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 20.10.2026
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


