Behandlet for bakteriell vaginose, men lukter fortsatt. Hva kan det være?
Jente, 15
Hei! Jeg er jente 15 år og har lenge vært plaget med en lukt fra underlivet. Det lukter ikke direkte fisk men det lukter mye, klarer ikke beskrive den. Jeg har og en del utflod men ikke veldig mye og den ser helt vanlig ut. Jeg var hos legen og fikk behandling for bakteriell vaginose men det skjedde ingen endring så regner med at det ikke var det som var problemet. Hva kan dette være?
Svar
Hei.
Så fint at du skriver til ung.no. når du lurer på noe.
Det er leit at ikke behandlingen virket. Da var det nok ikke bakteriell vaginose.
Det er vanskelig for ung.no. å si noe om hva det kan være, når ikke legen som undersøker deg kan.
Det er ikke alt ung.no. kan svare på. Vi kan ikke stille diagnoser eller anbefale behandling, vi kan ikke gjøre undersøkelser eller prate med deg, vi kan ikke ta tester eller prøver. Ung.no. kan aldri erstatte det helsepersonell du møter i hverdagen din. Som fastlegen, helsesykepleier, psykolog, osv.
Er du sikkert på at det ikke er en lukt som skal være der? Kjønn lukter. Ikke vondt, det skal ikke være ubehagelig, men alle mennesker er forskjellige og reagerer forskjellig på helt normale dufter.
Kjønnsorgan lukter kjønn, en litt annerledes lukt enn lukten ellers på kroppen. Men som sagt, vanligvis ikke ubehagelig.
Hvis du tenker at det ikke skal være sånn, at det lukter unormalt mye, så er det fastlegen som må gjøre en ny undersøkelse og eventuelt ta nye tester for hva det kan være. Når man ikke få svar fra den ene undersøkelsen, så må legen gå videre til flere undersøkelser for å finne ut hva som kan være galt.
Hvis det er noe galt. Det kan være at det er din naturlige lukt. Spesielt hvis du ikke har noen andre symptomer på infeksjon eller sykdom.
Mange kan ha en del utflod, noe som er helt normalt. Utflod er viktig for at skjeden skal holde seg ren og frisk. Det er viktig at du ikke bruker såpe når du vasker underlivet. Rent vann er nok. Du skal heller ikke dusje med strålen oppover i skjeden. Noe som kan være fristende hvis du synes det lukter.
Skjeden er selvrensende og det er det utfloden som står for.
Snakk gjerne med helsesykepleier på skolen din. Det hjelper å snakke om det som opptar tanker og følelser.
Jeg ønsker deg alt godt.
Lykke til!
Med vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 20.5.2025
Oppdatert: 20.5.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



