Spørsmål og svar

Panikk etter weed og alkohol

Gutt, 15

Hei jeg røyket 2 drag fra weed mens jeg var full jeg ble høy og fikk panikk og jeg gikk hjem og neste dag når jeg våknet var alt rart svimmel og følte meg som jeg var i 3D jeg tror det heter dprd dette er veldig skummelt pls hjelp meg

Svar

Hei

Det er ganske vanlig å ha en kraftig og ubehagelig opplevelse når du røyker cannabis, kanskje særlig når du i tillegg hadde drukket en del alkohol. Panikk, svimmelhet, paranoia osv. er typiske eksempler.

Da er det også ganske vanlig å oppleve ulike typer plager i en viss ettertid, både fysiske og psykiske. Dette går vanligvis over av seg selv etter forholdsvis kort tid, sett at du ikke bruker mer. I mellomtiden bør du prøve å ta det med ro, og fylle tiden/tankene med noe som oppleves positivt for deg.

Dette er altså helt normalt. Å kalle dette for DPRD (eller Depersonalisation Derealisation Disorder) kan kanskje være en litt forhastet konklusjon. Diagnoser bør helst stilles av kvalifisert helsepersonell etter en utredning - om du er "din egen lege" er det lett å finne diagnoser som kanskje ikke er riktige, men som kan bidra til å opprettholde en bekymring unødvendig.

Om du ikke føler at du blir bedre med tiden, kan du vurdere å oppsøke lege for bistand.

Hilsen RUSinfo 915 08588
www.rusinfo.no

Besvart: 22.8.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål