Hvordan jeg bli etterforsker i datakriminalitet?
Gutt, 14
Hvordan blir jeg datakrimmsetterforsker? Hei! Jeg vil bli datkrimmsetterforsker (cyber crime investegator på engelsk jeg vet ikke helt hvordan du staver det på norsk) og lurer veldig på hvordan jeg faktisk blir det? Og hvor lang tid tar det? I tillegg til hvor vanskelig det er :) Takk i forhånd!
Svar
Spennende planer!
Hvis du vil jobbe med å etterforske datakriminalitet, er det nok spesielt KRIPOS som er arbeidsplassen du kan søke. I tillegg har det kommer et nytt Nasjonalt cyberkrimsenter i politiet!
Det er nok først og fremst utdannede dataingeniører som jobber med dette. Du kan lese om yrket dataingeniør her på utdanning.no. Dette er utdanning du tar etter videregående skole, og du kan se i linken over en liste med alle utdanninger du kan ta.
Det kreves at du har generell studiekompetanse fra videregående, og i en del tilfeller kreves det at du har tatt ulike realfag på videregående, som programfag i matte og fysikk. Derfor kan det være lurt å velge studiespesialisering med realfag på videregående, for da er du sikret å få tatt de realfagene du trenger.
Datakriminalitet er veldig aktuelt, og vil kanskje til og med øke fremover, så det trengs absolutt mennesker med kompetanse på å etterforske og bekjempe datakriminalitet! Så det er en veldig spennende tanke du har.
Snakk gjerne med lærer og rådgiver på skolen din, så kan du få mer veiledning og hjelp! Lykke til :)
Besvart: 16.12.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
