Spørsmål og svar

Lurer på når notat fra BUP blir tilgjengelig på helsenorge.

Jente, 17

Hei, jeg ble ferdig med utredningen min hos bup for en stund siden. og jeg venter på at det skal komme et type notat inn på helsenorge. men jeg har enda ikke fått det. jeg har hørt fra andre venner og søkt litt på nettet at det skal komme et notat fra bup når utredningen er ferdig. av en type "oppsummering" og evt hvilke diagnoser som blir satt. har jeg rikitg? skal det komme et slikt notat på helsenorge?Tar det isåfall lang tid å sende ut et slikt notat? isåfall hvorfor tar det tid?

Svar

Hei

Så bra du skiver hit til oss her i ung.no!

Det stemmer at når en utredning er ferdig så vil det bli laget et notat med diagnostiske vurderinger og diagnose. Når dette notatet er godkjent vil det være tilgjengelig for deg å lese på helsenorge.no. Hvor lang tid det tar å skrive et slikt notat avhenger av hvilken utredninger som er gjort, om det skal godkjennes av spesialist osv. Hvor lang tid det tar før det er godkjent kan jeg derfor ikke svare deg helt på, men det pleier ikke ta alt for lang tid.

Men du skal også få informasjon fra din behandler på BUP om de diagnostiske vurderinger som er gjort og aktuell diagnose. Derfor anbefaler jeg deg å be om slik informasjon for din behandler heller enn at du venter på at et notat skal bli godkjent og tilgjengelige for deg på helsenorge.no.

Håper at du fikk svar på det du lurte på! Ønsker deg masse lykke til videre!

Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no

Besvart: 11.7.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål