Foten min har sovet i et døgn nå og jeg lurer på hva det er som skjer?
Gutt, 13
Hei. Foten min har sovet i et døgn nå og jeg lurer på hva det er som skjer?
Svar
Hei!
Jeg forstår du er bekymret for foten din. Det er dessverre ikke mulig for oss i ung.no å sette noen diagnose, eller gi deg et sikker svar på hva som skjer. Det krever en ordentlig legetime med mulighet til å stille deg spørsmål og undersøke deg. Men vi kan gi generelle råd.
At foten har "sovnet" brukes ofte om en tilstand der man har nummenhet/prikking og nedsatt følelse og koordinasjon av en fot eller en arm. Årsaken er at det har vært trykk på en nerve, oftest på grunn av en rar sitte- eller sovestilling. Sjansen for dette øker om man har sovet ekstra tungt grunnet alkohol, medikamenter eller andre rusmidler.
Hvis dette er årsaken til dine plager så vil det gå over av seg selv innen kort tid. Om plagene vedvarer eller utvikler seg bør du oppsøke lege slik at andre årsaker kan utelukkes. Det kan du naturligvis også gjøre allerede nå om du er bekymret. Både fastlegen og lege på helsestasjon for ungdom kan hjelpe deg, og i din alder er begge gratis.
Håper svaret var oppklarende og god bedring!
Mvh
Legen, ung.no
Besvart: 21.4.2022
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
