Hopp til hovedinnhold
Spørsmål og svar

Startet med prevensjon, og blør mye, hva gjør jeg?

Jente, 16

Hei jeg går på pillen vinelle og har gått på det i ca 1,5 måned og helt siden jeg begynte så har jeg hatt blødninger. Noen ganger lite og noen ganger litt mer. Dette er veldig slitsomt og burde jeg ta kontakt med helsesykepleier eller helsestasjonen?

Hei!

Fint at du skriver til oss med ditt spørsmål.

Når du starter med hormonell prevensjon som Vinelle er, er det helt vanlig at en kan få uregelmessige blødninger.

Jeg skjønner at det er både slitsomt og frustrerende for deg.

Det tar gjerne litt tid før kroppen din venner seg til hormoner. Du må gi det minimum tre måneder for å se om bivirkningene er slik, at du ønsker å prøve et annet prevensjonsmiddel eller merke.

Kvinner/jenter reagerer forskjellig på oppstart av hormoner. Noen blør mye, andre nesten ingen ting, og det det helt umulig å si hvordan du får det videre.

Snakk med den som ga deg resept på Vinelle, men vent gjerne til det er gått rundt tre måneder.

Håper at dette ordner seg for deg.

Ønsker deg alt godt!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 6.10.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål