Spørsmål og svar

Klør en del i skrittet. Hva kan det skyldes og hva kan jeg gjøre?

Jente, 14

Klør litt mye i skrittet i det siste. Ikkje sånn ille men sånn det skjer ofte om dagen og det er sykt irriterende eg gjør ingen ting for at det skjer, eg tørker meg normalt, eg vasker det hver andre gang eg dusjer, noen ganger bare med vann noen ganger med intimsåpe, og eg gjør ikkje noe nasty stuff som onanering, skjønner ikkje koffor noen vil stappe fingrene oppi der, no offense til folk hehe, men serr ka skal eg gjørrrr, har prøvd å klut vaske og, hjalp i sånn noen timer, og eg gjentar, ikkje ille kløing bare litt

Svar

Hei!

Jeg kan godt forstå at dette er ubehagelig for deg, og at du lurer på hva kløen du av og til kjenner i underlivet ditt kan være.

Litt kløe i skrittet som kommer og går, slik du beskriver, kan komme av flere ting og det er ganske vanlig hos jenter på din alder. Det trenger ikke å bety at du gjør noe galt. Huden i underlivet er sensitiv og kan reagere på små ting, selv når man er helt normal med god underlivshygiene.

Vanlige årsaker kan blant annet være lett irritasjon i huden, varme og svette, trange klær, bind/truseinnlegg, eller at man vasker litt for mye. Selv intimsåpe kan gi kløe hos noen, fordi den kan forstyrre den naturlige balansen i huden. At klutvask hjelper litt, men bare midlertidig, kan passe godt med mild irritasjon.

Her er noen generelle råd som kan være nyttige og som jeg vil anbefale deg å forsøke:

  • Vask kun med lunkent vann i underlivet en periode
  • Unngå bruk av såpe, intimsåpe eller andre produkter
  • Bruk bomullsundertøy og ikke for stramme bukser
  • La området få mest mulig ro

Hvis dette imidlertid ikke hjelper, eller hvis kløen blir kraftigere, eller gir sår, svie, vond lukt eller unormal utflod, bør du kontakte fastlegen din eller lege på helsestasjon for ungdom for en vurdering. Det er helt vanlig å ta opp slike ting, og ikke noe du skal skamme deg for eller synes er flaut.

Jeg legger også ved noen nyttige artikler hvor du kan lese mer om kløe og andre årsaker til underlivsplager.

Ønsker deg alt godt og lykke til!

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 9.2.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål