Er det rart at jeg bruker sminke daglig for å dekke over akne?
Jente, 13
Hei, er det rart at eg bruker full face med sminke, for eg føler at folk shamer meg liksom , men eg bruker sminke fordi eg liker det og for og dekke akne men er det rart lsm?
Svar
Hei,
Så fint at du spør. Om du liker å bruke sminke så er det ikke noe feil med det. Det er leit at du opplever at andre «shamer» deg for dette.
Det er mange som sliter med akne som foretrekker å bruke sminke daglig, så du er ikke alene om å bruke dette. Hva du ønsker å bruke av sminke bestemmer du selv, og hvor ofte. Men noen ganger så kan også feil foundation gjøre at man får mer kviser/akne. Spør gjerne om veiledning og råd på apoteket eller hos et parfymeri, da kan de finne en som passer til din hud og ditt behov.
Det kan også være fint for huden å gå uten sminke innimellom. Det finnes også dagkremer med litt farge, som kanskje kan være et godt alternativ om du ønsker fukt til huden og en følelse av at du har litt sminke på.
Les gjerne mer om dette i artikkelen jeg har lagt ved under.
Håper svaret var til hjelp for deg! Ønsker deg alt godt i tiden fremover!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 14.8.2023
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål