Spørsmål og svar

Selv om jeg bruker nattbind renner blodet ut av meg når jeg står opp...

Jente, 16

Hei. Når jeg har mensen så synes jeg det er veldig plagsomt å stå opp på morgenen for da renner det veldig mye blod og må springe ned på do. Det skjer som oftest bare de to første dagene jeg har mensen fordi da blør jeg mest. Jeg har mensen i 1uke. Det har hendt at det renner blod nedover beina og at det har kommet på gulvet og må vaske etter meg. Ganske slitsomt og er sånn hver gang jeg har mensen de to første dagene. Jeg blir jo vant med dette, har hatt mensen i 3år nå, men er det vanlig at det blir sånn? Jeg bruker store nattbind om natten, men har hendt likaveld. Setter pris på svar fort:) Ha en fin dag videre😊🤚🏻

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

Ja, det du beskriver er helt normalt. Når du ligger og sover samles en del blod inne i skjeden, og når du reiser deg opp er det normalt at det oppsamlede blodet renner ut.

For å unngå dette kan du forsøke å bruke tampong om natten. Da vil blodet suges opp i tampongen og du slipper at det renner ut når du står opp :-)

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 1.5.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål