Jeg har blitt avhengig av å se på porno.
Jente, 13
Hei har hatt det vanskelig osv å nå har jeg blitt avhengig av å se på porno å få runke videoer å jeg sender bilde av nudes og fingre vid gått for langt å tørr ikke å si noe til foreldrene mine jeg er muslim å kan egenkelig ikke gjøre dette hva skal jeg gjøre når jeg elsker å gjøre det skal jeg gjøre det eller slutte kommer til å bli VANNSKLIG å slutte viss jeg må
Svar
Hei
Når det gjelder onanering er det viktigste at du er kåt og tent før du starter onaneringen, og jeg vil tro at det er dette du benytter pornoen til - for å bli kåt? Så utfordringen blir å finne noe annet som du kan bli kåt av uten å se på porno. Mange bruker fantasier, andre beføler seg selv (over hele kroppen). Andre igjen starter med forsiktig onanering/stimulering av kjønnsorganet og dette gjør dem kåte. Også måten du onanerer på, kan ha betydning for å bli kåt uten hjelpemidler. Gjør du det på en måte som gir deg stor nytelse, kan tanken på det at du skal onanere være nok til tenning.
Du er født med en seksualitet som fungerer uten porno. Porno er noe du selv lærer kroppen din å måtte ha for å få nytelse. Det er best om du kan lære kroppen og seksualiteten din å kjenne uten bruk av porno. Det er jo litt dumt å være avhengig av å se på porno for å ha glede og nytelse av din seksualitet. Bruk det heller som et "krydder" en gang i blant om du virkelig må, og vær heller nysgjerrig på din egen kropp og hva den kan få til helt av seg selv - slik det egentlig er ment fra fødselen av.
En vane med å se porno kan endres, du må bare gi det tid. Mange synes at det i en overgangsfase er lettere om de for eksempel bytter pornoen ut med erotiske noveller eller lignende. Bruk av erotiske noveller (du finner mange av dem på nettet) er en fin måte å øve opp fantasien din på, som senere kan være til hjelp når du onanerer.
Det er ikke noe galt med deg, men dumt for deg selv å venne deg til å måtte ha porno for å få det best mulig. Det betyr at om du ikke har porno tilgjengelig så vil du heller ikke oppleve deg selv på sitt beste. Bruk derfor litt tid til å trene opp fantasien - den har du alltid tilgjengelig og kan ha med deg overalt.
Når det gjelder å sende nudes, så vet du sikkert selv at det ikke er anbefalt og medfører en risiko for at bildene kommer på avveie og havner i feil hender.
Les gjerne artiklene under her.
Håper dette er til hjelp for deg.
Lykke til!
Hilsen Sexologisk rådgiver (nacs), ung.no
Besvart: 19.3.2019
Oppdatert: 19.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål