Jeg har mange spørsmål rundt tannhelse, psykisk helse og renhold av tenner!
Jente, 20
Hei Jeg har over lang tid vært så deprimert at jeg ikke har klart å pusse tennene. Men nå har jeg det bedre og har tenkt til å skjerpe meg. Jeg har fått en del hull og en del begynnende hull. Jeg hater å gå til tannlegen. For det første så hater jeg at noen roter inni munnen min. Og for det andre så tar hun ikke min psykiske helse på alvor. Jeg føler hun tenker at det er min skyld og at jeg ikke "gidder". Siden jeg nå skal skjerpe meg så lurer jeg på: hva er riktig behandling mot tennene? Jeg bruker en tannkrem som heter duraphat. Burde jeg bruke munnskyll ved siden av? Hvilket munnskyll er best? Burde jeg bruke corsodyl munnskyll, eller et annet? Og tanntråd også? Jeg blir stressa over at det er så mye greier.. MÅ jeg pusse morgen og kveld, eller går det bra å bare pusse på kvelden? Btw. Jeg har hørt at man kan få noe tannhjelp når man har vært utsatt for seksuelle overgrep. Får man hjelp bare hvis man har tannlegeksrekk, eller kan man få det hvis man sliter med å orke å pusse?
Svar
Hei
Jeg kan godt forstå at tannbehandling kan oppleves intimt, at det er slik at «noen roter inni munnen min.» Tannleger i dag har mye kunnskap om tannbehandling i forhold til psykisk sykdom. Vi vet hvordan ting henger sammen i forhold til alle krav som er rundt pasienten, og der vi ofte krever et helt nytt regime for å få tannhelsen bedre. Intensjonen er god, vi vil hjelpe mennesket til bedre helse, men det kan noen ganger bli litt mye på en gang. Jeg synes at det er helt okei om du snakker med tannlegen din om at det er litt mye informasjon på en gang, og at du må ta litt av gangen. Tannlegen blir bare glad om han/hun kan hjelpe deg videre.
Tannkremen som heter Duraphat er en reseptbelagt tannkrem, altså kun til ditt personlige bruk. Den inneholder mer fluor enn annen tannkrem, og er veldig god i bruk i deler av livet. Det er ikke sikkert at du må bruke den resten av livet, men den kan hjelpe deg nå, til at tannhelsen din er bra igjen.
Du trenger ikke å bruke munnskyll ved siden av.
Corsodyl munnskyll skal man kun bruke dersom tannlegen anbefaler det, i tilfeller rundt en operasjon eller infeksjon.
Du bør pusse tennene nøye morgen og kveld.
Det er lurt å bruke tanntråd daglig.
Dersom man har vært utsatt for seksuelle overgrep kan man få utvidet tannlegehjelp og psykologhjelp gjennom det som heter TOO (tilrettelagt tannhelsetilbud.) Du kan lese mer om det her: https://www.helsedirektoratet.no/tema/tannhelse/tilrettelagt-tannhelsetilbud--too
Man kan få hjelp både med tannlegeskrekk, og hjelp til selvhjelp. Det vil si om man ikke orker å pusse tennene, er det ofte en årsak til dette. Da må man finne ut av det, for å kunne hjelpe mennesket videre.
Lykke til!
Vennlig hilsen tannlegen, Ung.no
Besvart: 6.6.2019
Oppdatert: 6.6.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål