Spørsmål og svar

Sliter med selvskading

Jente, 17

Jeg sliter med selvskading (kutting på lårene) . Går i behandling hos bup, de vet om det men ikke hvor ille. Jeg tror noen av kuttene burde vært sydd, men tørr ikke gå til legen. Det jeg lurte på er, får mamma og pappa vige om at jeg har vært hos legen, for å sy? Det er jo ikke fare for liv og helse, så de har vel ikke opplysningsplikt? Når bør et sår strippses eller syes? Er det noen plass jeg kan få tak i strips og plaster gratis? Håper på svar raskt, på forhånd takk!

Svar

Hei

Så bra at du går til behandling hos BUP, og jeg håper veldig at du kan ta i mot all hjelp fra psykologen for å få det bedre.

Har du kutt som er så dype at de burde vært sydd, bør du oppsøke legen din. Det er ikke slik at dine foreldre blir informert om dette. Legen har taushetsplikt om din helse.

Du kan få stripset sårene dine hos helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom. Helsetjenesten er gratis.

Ønsker deg alt godt! :-)

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 2.6.2019

Oppdatert: 2.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål