Spørsmål og svar

Er ikke så langt i puberteten. Ho vil ta på tissen min.

Gutt, 13

Hei, har ett problem. Jeg er 13 år og jeg har en kjæreste, vi er veldig forelska og vi har vært sammen i litt over 2 måneder og jeg har fingra ho to ganger. Det virker som ho har lyst til å ta på tissen min, ho har prøvd før men jeg har trekt meg unna for jeg har ikke kommet så langt inn i puberteten. Jeg har onanert og kommet ett par ganger men har ikke noe Serlig hår på penisen og den er ganske liten. Lurer på hva e burde gjøre fordi har ikke lyst til att ho skal prøve å runke meg også merker ho att jeg har liten tiss og att jeg ikke har noe særlig hår. Hva burde jeg gjøre??

Svar

Hei gutt 13 år. 

Det kan være vanskelig å sette grenser hvis en er ivrige på seksuell utforskning. 

Kan det være at den seksuelle utforskningen har gått for fort? Og kan det være at kjæresten din ønsker å gi tilbake fordi du har onanert henne? 

Du bør kanskje snakke med henne om dette. Kanskje må du si at du ikke er klar for å utforske seksualitet enda? Du trenger ikke å oppgi noen grunn. 

Det er kanskje ikke uten grunn at den seksuelle lavalder er 16 år. Vi har denne loven blant annet for at barn og unge ungdommer ikke skal utsettes for overgrep av de som er 16 år og eldre enn dette, inkludert voksne, 

Men vi har også denne loven for å beskytte barn og unge ungdommer mot å ha seksualitet før de er klare for det fysisk/kroppslig og også psykisk/tankemessig. 

Det er noen ting man burde være klar over når det gjelder det å utforske seksualitet med en annen person.

Man må være på omtrent samme alder og modenhets-nivå.

Man må kjenne - og være trygg på kroppen sin.

Hvis man skal utforske seksualitet sammen med en annen må man vite og forstå konsekvensene/hva som kan skje, hvis man gjør det. Dette innebærer blant annet dette med å ha sikker prevensjon og beskytte seg mot seksuelt overførbare infeksjoner/sykdommer. 

Det er viktig å tenke gjennom hva man vil og ikke vil gjøre. Man burde vite om sine egne grenser og føle seg trygg. Det er viktig å ikke la seg presse til noe man ikke vil. Man kan si nei når man ikke vil. Det er en selv som bestemmer over egen kropp.

Det er veldig viktig at den man skal utforske seksualitet sammen med har lyst og er klar for det. Det skal være positivt for begge. Hvis en eller begge ikke er klare for det, eller føler seg presset, kan det være en vond opplevelse.

Gi deg selv tid til at kroppen din får utviklet seg mer. Da vil du føle deg tryggere på deg selv kroppslig sett, men også følelsesmessig. 

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom.

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 8.12.2019

Oppdatert: 8.12.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål