Spørsmål og svar

Jeg har det så vanskelig nå og det hjelper ikke med psykolog...

Gutt, 19

Jeg ble diagnostisert med BPD for litt over et år siden. Jeg har vært til utredning igjen, ettersom jeg egentlig skulle bli med på MBT-terapi. Men psykologen der mente at jeg ikke har BPD, men at jeg scoret høyt på Asperger. Nå skal jeg bli utredet igjen. Føler meg bare så forvirra. Siden ingen diagnoser er riktige enda. Har jo ikke fått diagnosen Asperger før jeg er ferdig med utredning. Så føler at jeg bare sitter igjen med veldig mye spørsmål og lite svar. Er generelt i en veldig dårlig periode psykisk, og de andre familiemedlemmene mine har også mye de sliter med. Så blir mye på en gang. Driver egentlig med nettstudier, men synes det går dårlig fordi jeg blir fort distrahert og klarer ikke å sitte lenge stille og jobbe. De depressive tankene ødelegger for hvor mye jeg orker å lese/skrive. Aner ikke hva jeg skal gjøre. Går til psykolog, men det har ikke hjulpet så langt.

Svar

Hei gutt 19 år

Takk for at du skriver til  oss og forteller hvordan du har det. Jeg forstår at du har det vanskelig og at det ikke hjelper med behandling akkurat nå. 

Mitt beste råd til deg er å tenke at dette kommer til å bli bedre. Det er viktig å holde ut og ikke gi opp. Snakk med de du har rundt deg om det du sier til oss. Du trenger ikke bære på alt helt alene. 

Du kan også snakke med helsesykepleier på helsestasjon for ungdom for å få snakke om det du sier til oss.

En emosjonell ustabil personlighetsforstyrrelse og asperger er to diagnoser som krever ulik behandling. Jeg kan tenke at det er derfor dette tar ekstra tid og at det kan være slitsomt for deg å vente. Men jeg tror nok at det er viktig slik at du får riktig behandling.

Jeg vil oppfordre deg til å prate med psykologen din om det du sier til oss. Spør om det du lurer på. Det er helt greit! Det er derfor du er hos psykolog og det er viktig for deg å få svar på det du lurer på.

Det er heller ikke rart at du ble skuffet over at du ikke fikk starte opp i den mentaliseringsbaserte behandlingen som først ble avtalt.

Jeg legger ved noen artikler til deg som kan være til hjelp for deg å lese.

Ønsker deg alt godt!

Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier

Besvart: 22.2.2020

Oppdatert: 22.2.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål