Er det ikke bra for hodet å tenke på f.eks lekser nesten hele tida?
Gutt, 15
Hei, er det slik at det er sunt for hodet å tenke på forskjellige ting enn bare det samme? Trenger hjernen variasjon i det man tenker på? Har lagt merke til at hodet vil ikke samarbeide vist at jeg jobber med lekser lenge. Da får jeg ikke gjort leksene ordentlig, og jeg begynner da å slurve. Er det ikke bra for hodet å tenke på f.eks lekser nesten hele tida? Jeg setter stor pris på det om jeg for et godt svar. Tusen takk!
Svar
Hei!
Hjerneforskning er et interessant tema! For jeg tror kanskje at du kan finne noen gode svar der.
Uten å være forsker, er jeg ganske sikker på at det å være fokusert på lekser veldig lenge om gangen vil føre til at vi blir slitne. Da mister vi fokus og blir, som du sier, dårligere til å arbeide. Dette vil gjelde for de fleste områder. Det blir anbefalt regelmessige pauser (5 minutter hver time for voksne), slik at hjernen får hvilt seg og kroppen strekt seg, uansett type arbeid.
Lærerne på skolen får også beskjed om at å holde foredrag særlig lenger enn 20 minutter ikke er lurt, for da begynner elevenes tanker å vandre, og det blir vanskeligere å holde konsentrasjonen.
Og voksnes vanlige arbeidsdag er 7 timer og 30 minutter. Dette er det vel også en grunn til.
Men; hjernen fungerer også litt som en muskel. Det betyr at ved å lære seg nye ting, så "trimmer" vi den. Da kan vi kanskje bli mer utholdende, i tillegg til smartere. Forutsetningen er at det vi lærer, er litt utfordrende, eller nytt. Så variasjon er viktig. Bare lekser kan derfor kanskje ikke gi all den variasjonen vi trenger. Og hvis vi har det gøy innimellom også, vil energien og utholdenheten vår øke, og komme til nytte når vi skal gjøre lekser igjen.
Idrettsutøvere trener hardt - men har også lange hvileperioder hver dag. Det er nok slik for alle, at det må være en god balanse mellom jobb (les: lekser), hvile og det å gjøre noe morsomt.
Hvis du føler at du har for mye å gjøre, slik at du ikke blir fornøyd med det du får til, så kan det være en ide å snakke med kontaktlæreren din, eller en sosialrådgiver, kanskje, slik at du kan få systematisert dagen din litt, og kanskje prioritere mellom de oppgavene du har, og få dem mer tilpasset deg. Dette er rådgivning du har rett på.
Lykke til!
Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no
Besvart: 27.2.2020
Oppdatert: 27.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


