Hvordan kan jeg forebygge at utposningen i endetarmen ikke blir verre?
Gutt, 16
Jeg har fått en utposning i endetarmsåpningen etter jeg var dårlig i magen og presset hardt over lengre tid under avføring for noen dager siden. Mest sannsynlig er det en hemoroide siden mesteparten av symptomene jeg har lest om er likt med den. Den er på størrelse med en kikert, men gjør bare bittelitt vondt til vanlig og ved berøring, ikke under avføring. Det har aldri vært noe blod heller. Jeg var lest på nettet om tips som jeg prøver nå. Å prøve å dytte den inn igjen virket ihvertfall ikke. Siden dette skjer under coronatidene, så vet jeg ikke helt hva jeg skal gjøre, så hvordan kan jeg forebygge den uten bruk av legemidler eller undersøkelse av fastlege? Kom med tips.
Svar
Hei!
Dersom dette er en utposning som også kommer av hemeorider er det flere ting du kan gjøre for å forebygge og bedre situasjonen.
Samtidig er det viktig at du tar kontakt med lege dersom symptomene forverrer seg eller du er usikker på om det er en utposning eller kan være noe annet.
Det er slik at du kan kontakte fastlegen din selv om det er en koronasituasjon i Norge. Du kan for eksempel ringe til legekontoret og forklare problemet ditt. Der kan de avgjøre om du bør se lege eller avvente å se om det blir bedre.
Her kommer uansett noen råd med tanke på å bedre problemer som er forårsaket hemeorider:
- Regelmessig mosjon og fysisk aktivitet er viktig. Det kan være alt fra å gå en tur, sykle eller gjøre noe du liker. Grunnen er at tarmene kommer i bevegelse og avføringen blir ikke så hard. Da er det lettere å gå på do uten å presse så mye.
- Unngå forstoppelse gjennom nok drikke (helst vann), fiberrik kost og gode avføringsvaner. Dette betyr at du kan spise grove kornprodukter og forsøke å gå på toalettet når du kjenner at du må bæsje. Ikke vent med dette da.
- Øv opp tarmen din til å tømme seg på faste tider, f.eks. etter frokost eller middag. Da lager du gode do-rutiner.
- Unngå langvarig trykking for å få ut avføring når du er på do - ikke sitt på toalettet og les aviser eller ukeblad!
- Unngå tunge tak, løft og langvarig ståing. Dette kan være med på å øke trykket og gjøre at det blir verre.
- Avføringsmiddel som bløtgjør avføringen gir symptomlindring dersom du har vondt eller hard avføring. Da vil bæsjen bli mykere og du slipper å presse så hardt. Dette kan du bruke om du opplever at avføringen er veldig hard. Det skal bare brukes i korte perioder for at du får løst opp. Du kan kjøpe dette reseptfritt på apotek og matbutikker som har medisinutsalg hvis du ikke bor i nærheten av et apotek.
- Dersom et større parti av endetarmen vrenger seg ut etter tømming av avføring, bør du dytte denne utposningen på plass så snart som mulig. Dette kan gjøres mens du sitter på do eller i sideleie med bøyde knær og hofter. Dopapir, hanske eller kompress med rikelig vaselin kan brukes.
Snakk gjerne med foreldrene dine dersom det er ok for deg. Det hjelper å dele dette med noen, så du slipper å bekymre deg så mye alene.
Husk at dette er et veldig vanlig problem, som mange opplever. Du er ikke alene.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 4.4.2020
Oppdatert: 4.4.2020
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

