Ble jeg utsatt for et seksuelt overgrep?
Jente, 20
Hei Jeg lurer på først så ville jeg ha sex men så ville jeg ikke så han gjorde det likevel men det var ikke sex det var han tok på i rompa tissen kyssa meg i leppene og puppene mine var det seksuelt overgrep selvom første gang ville jeg ha men ikke andre gang Tusen takk for svar (:
Svar
Hei jente 20 år.
Takk for at du skriver til oss.
Vi er to svarere, jurist og sexologisk rådgiver.
Jurist svarer først:
Slik jeg forstår det du skriver, så hadde dere frivillig sex en gang, men neste gang var ikke det som skjedde frivillig fra din side.
Sex skal være frivillig og med samtykke alle involverte. Basert på beskrivelsene dine av hva han gjorde, ble du utsatt for seksuelle handlinger som du ikke samtykket til. Du ble derfor utsatt for et seksuelt overgrep.
Sexologisk rådgiver:
Når noen gjør noe seksuelt med andre uten at de vil det, slik du beskriver, kan det være lurt å snakke med en fagperson.
Du kan snakke med en fagperson på helsestasjon for ungdom. Sjekk kommunens hjemmeside for åpningstid og timebestilling. Du kan også snakke med fastlegen din. Her kan du også få hjelp.
Du kan også ringe hjelpetjenester.
Da får du mulighet til å snakke om det som skjedde, sette ord på tanker og følelser, og selve hendelsen. En slik gjennomgang kan være viktig for å kunne bearbeide hendelsen.
Det er viktig at du vet at du kan si nei og at det skal respekteres. En skal kunne ombestemme seg, si nei. Da skal den andre stoppe med en gang.
Det er guttens/mannens ansvar og skyld, ikke din. Det er det viktig at du vet.
Snakk med en fagperson!
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen juristen og spesialist sexologisk rådgiver (NACS), Ung.no
Besvart: 18.4.2020
Oppdatert: 18.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



