Spørsmål og svar

Spiser lite fordi jeg tar Concerta. Kan jeg få dekket næringsdrikker?

Jente, 17

Hei. Jeg tar concerta 54 mg fordi ADHD gir meg store utfordringer på skolen og hjemme. Jeg har prøvd veldig mange typer og doseringer over flere år. Har gått av og på. Begynte igjen i høst men jeg har så vanvittig dårlig matlyst som bivirkning at jeg nesten ikke spiser noe. Veide 84 før jeg tok medisin og veier nå 74. Vekta raser ned og ned. Jeg er ikke tynn men jeg blir mindre og mindre. Siden jeg ikke spiser har jeg det ikke så bra. Gråter lettere og er svimmel og alt det der. Tar gjevnlig blodprøver. Jeg vet at jeg klarer å få i meg næring om jeg drikker flytende. Har prøvd hjemmelaga smoothie som skal være mettende men det ble dyrt og tidskrevende. Og ble veldig lei smaken. Spurte fastlege om sånne drikker man får på apoteket men jeg fikk veldig uklart svar og han nevte at man pleier å måtte ha mindre BMI. Hva kan jeg gjøre? Jeg trenger næring og KLARER IKKE spise mat etter frokost. Har jeg rett på blåresept? Liker ikke fastlegen min og legen på BUPP har jeg ikke lenger.

Svar

Hei kjære deg. 


Jeg skjønner at det er vanskelig når man ikke får i seg nok mat. Hvis man ikke har energi i kroppen, blir alt vanskeligere. 

Et trisk en kan gjøre ang smoothier, er å lage mer i gangen, og så fryse det ned i porsjonspakninger. Slike pakninger kan være alt fra brusflasker til gjenbrukbare smoothie-poser man får kjøpt på nett. 

Når det gjelder hva som dekkes av næringsdrikker på Concerta, er jeg litt usikker. Det er enkelte sykdommer og tilstander som fører til at man får dekket næringsdrikker fra apotek (etter å ha betalt en egenandelsgrense). Men dette er ikke noe som er «standard» - her må pasientens fastlege sende inn en individuell søknad til Helfo, som så avgjør hva en har rett på. 

F eks kan man få dekket det, hvis man har sykdommer som påvirker spiserør og mage, eller som påvirker opptaket av næringsstoffer fra tarmene. Jeg er usikker på hvordan det med Concerta er her, om det kommer innunder disse punktene eller ikke. 

Her kan du lese mer fra helsenorge, om å få dekket næringsmidler. 

For det er jo kjent at Concerta kan senke matlysten og gjøre at man går ned i vekt. Samtidig er det et annet kriterium at tilstanden skal være kronisk. Dette er definert som at det varer i minst 2 år, og da i minst 3 av årets måneder (for symtomer kan jo variere til det bedre eller verre). 

Jeg vet ikke hvor lenge du har hatt dette nå? Eller om det er sagt noe om hvor lenge, og med hvilke medisiner du skal behandles? (Noen må jo gjøre endringer i medikament og dose underveis, osv). 

Det kan nok også være slik at du dessverre må ha en lavere BMI for å få godkjent en slik søknad. Det kan jo virke dumt å måtte gå ned i vekt for å «bevise» dette, og så få hjelp til å gå opp igjen. Men det kan virke som om systemet er slik at du uansett må ha lavere vekt for å gå det godkjent. 

Jeg vet ikke nøyaktig hvordan dette blir i din situasjon. Og sikkert kan man egentlig ikke vite det heller. Her må legen din sende inn en individuell søknad for deg. Da må man grunngi den så godt som mulig, det bedrer sjansen til å få det godkjent. 

Så du bør gå tilbake til fastlegen din og be hen om å søke for den, hvis hen kan det. Både du og legen din kan ringe Helfo /helsenorge.no (kontaktinfo fins på nettsidene) og høre der før evt søknad. 

Det er viktig å ha god kjemi med legen sin. Hvis du føler du ikke har det, eller får god nok hjelp, kan du vurdere å bytte fastlegen. Det som KAN være dumt da, er at det KAN gå lenger tid for en ny lege å sette seg inn i saken din. Samtidig kan det også være greit, hvis ting har låst seg litt med den gamle legen du har. En kan bytte på helsenorge.no 

Du må uansett søke om dette via en fastlege. Så du bør ta dette opp med fastlegen din. 

Jeg ønsker deg alt godt, og håper det ordner seg for deg! 

 

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 25.5.2020

Oppdatert: 25.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål